Jak czyścić piekarnik? Detergenty i naturalne sposoby

Niekiedy czyszczenie piekarnika wymaga zastosowania środków czyszczących, ale często wystarcza wyłącznie woda z octem. Jak czyścić piekarnik zabrudzony olejem lub zaschniętym sosem?

Czyszczenie piekarnika nie należy do najprzyjemniejszych prac, a odkładanie tej czynności na później skutkuje jeszcze gorszym efektem. Jak wyczyścić przypalony piekarnik? Poznaj różne sposoby.

Katalityczne czyszczenie piekarnika

W obecnych czasach możemy skorzystać z dobrodziejstw technologii i pozostawić czynność czyszczenia piekarnika jemu samemu. Jak to możliwe? Nowoczesne sprzęty dają możliwość usuwania brudu za pomocą jednego przycisku. Funkcją odpowiedzialną za tę nowość jest czyszczenie piekarnika parą, która może zmiękczyć nawet najbardziej zaschnięty brud. Katalityczne czyszczenie piekarnika to istotna funkcja przy wyborze sprzętu kuchennego, która w dużej mierze ułatwia życie i oszczędza nasz czas. Piekarnik samoczyszczący posiada wbudowane porowate wkłady, o które również należy dbać i wymieniać co kilka lat. Co jakiś czas warto umyć je w zlewie lub zmywarce.

Czyszczenie piekarnika domowymi sposobami

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika to bardzo dobre rozwiązanie na pozbycie się brudu. Jak wyczyścić piekarnik bez używania sklepowych produktów chemicznych? Jednym ze sposobów jest zastosowanie sody oczyszczonej, która doskonale usuwa zabrudzenia. Czyszczenie piekarnika sodą należy rozpocząć od posypania urządzenia i namoczenia wodą. Otwarty piekarnik należy pozostawić na kilka godzin, a następnie zmyć wodą z octem. Innym sposobem z zastosowaniem sody jest stworzenie mieszanki, której użyjemy do spryskania piekarnika. Do litrowej butelki należy wsypać 4–5 łyżek sody oczyszczonej, całość wymieszać i postępować tak jak przy poprzednim sposobie. Kolejny sposób na zabrudzenia to czyszczenie piekarnika octem. Do butelki należy wlać szklankę octu i szklankę wody (ewentualnie mniej, ale zawsze z zachowaniem proporcji 1:1). Płyn należy rozprowadzić na zabrudzeniach i pozostawić na kilka godzin, a następnie umyć piekarnik ciepłą wodą. Liczba domowych sposobów na to, jak wyczyścić piekarnik bez szorowania, jest większa – wszystko zależy od naszej cierpliwości. Intensywnie zabrudzoną kuchenkę można wyczyścić mieszanką z wody, octu, sody i soli. Składniki należy połączyć w takiej ilości, by powstała jednolita papka. Powstałą miksturę nakłada się na zabrudzone miejsca i pozostawia na kilkadziesiąt minut. Po tym czasie zabrudzenia usuwa się szmatką, a jeżeli nie schodzą, można pozostawić papkę na dłużej.

Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem?

Piekarnik z termoobiegiem można wyczyścić wyłącznie przy pomocy wody, którą napełnia się naczynie żaroodporne. Dla lepszego efektu do miski wlewa się kilka kropel octu lub soku z cytryny, a następnie nastawia się piekarnik na termoobieg, temperaturę na 180℃ i ok. 30 minut. Po tym czasie brud można usunąć. Para unosząca się z naczynia żaroodpornego dociera do wszystkich zakamarków piekarnika i zmiękcza nawet silny brud.

Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik?

Jeżeli domowe sposoby nie wystarczają, warto spróbować innych sposobów usuwania brudu. Najlepszym rozwiązaniem będzie specjalny środek do czyszczenia piekarnika, który w szybki sposób usunie zabrudzenia i przypalone resztki. Liczba dostępnych preparatów do czyszczenia piekarnika wciąż się powiększa, a producenci oferują coraz nowsze rozwiązania. Chemiczne środki czystości usuwają brud z rusztu, szyby, blachy czy ścianek urządzenia, a detergenty pianotwórcze docierają do każdego zakamarka. Nie wolno zapomnieć o tym, by po zakończeniu czyszczenia dokładnie umyć piekarnik wodą – środki do czyszczenia piekarnika to związki chemiczne, na które część osób reaguje alergicznie, a ponadto mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Jak wyczyścić blachę z piekarnika, na której w trakcie pieczenia rozlał się tłuszcz? Prostym i skutecznym rozwiązaniem jest umycie blachy wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na końcu zabiegu należy dokładnie spłukać pianę. Detergenty to z pewnością dobry sposób na to, jak szybko wyczyścić piekarnik. Jeśli jednak zależy nam na ekologicznym i zdrowym czyszczeniu sprzętów AGD, warto w miarę możliwości stosować domowe sposoby na usuwanie brudnych plam.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku?

Zastosowanie powyższych rad jest również dobrym rozwiązaniem na to, jak wyczyścić szybę w piekarniku. Do usuwania zanieczyszczeń ze szklanej powłoki piekarnika najczęściej stosuje się detergenty, ale równie skutecznym rozwiązaniem jest mieszanka wody i dwuwęglanu sodu. 300 g proszku należy wymieszać z 100 ml wody, nałożyć na szybę i pozostawić na kilkanaście minut, po czym wyczyścić nawilżoną ściereczką.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu