Ozdoby do pokoju, dzięki którym można stworzyć wnętrze spójne stylizacyjnie

Ozdoby do pokoju „zrób to sam”, czyli DIY, których zadaniem jest harmonijne wkomponowanie się w całe wnętrze, wcale nie są trudne do wykonania. Można np. zrobić dekoracyjny lampion w takim samym kolorze jak żyrandol lub narzuta na łóżko. Najważniejsze jest dobranie dodatków, które będą utrzymane w tym samym stylu, takiej samej kolorystyce lub fakturze, jednak warto wiedzieć, że nie trzeba restrykcyjnie trzymać się jednego.

Harmonia wprowadza ład i porządek – dzięki takiej aranżacji wnętrze nie tylko bardzo ciekawie się prezentuje, ale daje również poczucie, że wszystko jest na swoim miejscu. Wygoda i funkcjonalność czy estetyka? Na szczęście obecnie nie trzeba wybierać jednej opcji, ponieważ na rynku jest wiele dodatków, które są nie tylko praktyczne, ale również bardzo dekoracyjne.

Harmonijne wnętrze – stylistyka

Punktem wyjścia przy planowaniu rozmieszczenia i wyglądu ozdób w pokoju jest określenie stylu, jaki będzie panował w danym wnętrzu. To działanie obowiązkowe, bez którego trudno wykonać spójną aranżację. Kształty, materiały i motywy przewodnie najważniejszych elementów wystroju determinują wygląd wszystkich dodatków. Z tego względu ozdoby najlepiej kupować na końcu. Ostatecznie ważne jest, aby nie przesadzić z nagromadzeniem wzorów, faktur i kolorów, w szczególności na małej przestrzeni – taki zabieg ją dodatkowo skurczy, chyba że wnętrze ma być urządzone w stylu eklektycznym. Ponadto warto kierować się zasadą, że im mniej, tym lepiej – minimalizm jest ponadczasowy, klasyczny i niezwykle elegancki. Konsekwencja i powtarzalność to kolejne zasady, które warto brać pod uwagę w wybieraniu ozdób do pokoju.

Ozdoby do pokoju – na co zwracać uwagę i o czym pamiętać?

Konsekwencja w zakresie barw to najlepszy punkt wyjścia przy tworzeniu spójnej aranżacji. Ważne jest również, aby tę samą zasadę stosować w przypadku tworzyw, z jakich wykonane są wszystkie elementy główne oraz dekoracje. Jeżeli w jednym pomieszczeniu będą elementy drewniane, szklane, plastikowe, wiklinowe, metalowe oraz papierowe, mogą wprowadzić chaos. Nie jest to jednoznaczne z tym, że należy bazować wyłącznie na jednym tworzywie, opieranie się na dwóch lub trzech w zupełności wystarczy. Drewno świetnie prezentuje się w towarzystwie szkła, natomiast metal doskonale uzupełniają akcenty papierowe i tekturowe. Kluczem do sukcesu jest umiar. Nowoczesne wnętrza najlepiej współgrają z modernistycznymi ozdobami wykonanymi z metalu – warto postawić na dodatki chromowane i matowe, które są bardzo eleganckie. Wnętrze, w którym znajdują się antyczne meble lub wzorowane na takich i w którym ma panować ciepła atmosfera, nie może obyć się bez szklanych, a nawet kryształowych dodatków. Najmodniejszy w ostatnich latach styl inspirowany designem z PRL-u to doskonałe pole do popisu dla plastikowych ozdób.

Ozdoby do pokoju dziecięcego – funkcjonalność i styl

Chcąc urządzić idealnie spójne wnętrze dla dziecka, trzeba wszystko zgrać i dopasować tak, aby nie tylko dobrze się prezentowało, ale było przede wszystkim praktyczne. Dodatki najczęściej są ostatnim etapem urządzania pokoju, ale zdarza się również tak, że jeden przedmiot staje się inspiracją do podjęcia decyzji o motywie przewodnim, który będzie obowiązywał w danej przestrzeni, np. ramka na zdjęcie z muszelek, która stanie się punktem wyjścia do urządzenia pokoju dla pociechy w stylu morskim. Aranżacja zgodna ze ściśle określoną stylistyką znacznie ułatwia proces kolekcjonowania dodatków. Wybieranie ozdób do sawanny, statku pirackiego lub kwiecistej łąki nie jest trudne, kolorystyka jest już określona, faktura oraz motywy, jakie powinny znaleźć się na tkaninach czy ścianach, również.

Bardzo ciekawą ozdobą do pokoju dziecka, utrzymaną w konwencji funkcjonalności, uniwersalności oraz prostą do samodzielnego wykonania, będzie umieszczenie na gładkiej ścianie drewnianych wieszaków na ubrania, na których będą zamontowane klipsy. Taka ozdoba na ścianę sprawdzi się w pokoju zarówno chłopca, jak i dziewczynki, a także niemowlaka czy nawet nastolatka. Wieszaki umieszczone na ścianie stworzą z niej małą galerię sztuki młodego artysty. Zawieszone w ten sposób rysunki będą prezentowały się ciekawie i z pewnością zachwycą malucha. Wieszaków można również użyć do zainstalowania zdjęć, biżuterii albo bibelotów – w tej wersji sprawdzą się idealnie jako ozdoby do pokoju młodzieżowego.

Ozdoby do pokoju „zrób to sam” to bardzo dobry pomysł na wystrój. W sieci jest mnóstwo inspiracji, pomysłów oraz instrukcji wykonania dodatków, które często można stworzyć metodą upcyklingu. W ten sposób nadaje się drugie życie nieużywanym już przedmiotom i przy okazji dba o planetę. Skarbonka z plastikowej butelki, tablica na ścianę z korków po winie czy ramka na zdjęcia z zebranych nad morzem muszelek to ciekawe pomysły na dekoracje pokoju oraz twórcze spędzenie czasu.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu