Lutownica to narzędzie służące do lutowania, czyli łączenia ze sobą materiałów przy pomocy specjalnego spoiwa, które potocznie jest nazywane cyną lutowniczą. Dzięki działaniu lutownicy temperatura topnienia spoiwa jest niższa niż temperatura łączonych metali. Lutownice wykorzystuje się głównie do prac z obwodami elektronicznymi.
Budowa lutownicy nie jest skomplikowana – urządzenie to składa się z kolby lutowniczej (służącej jako uchwyt), elementu grzejnego i grotu, czyli elementu mającego bezpośredni styk ze spoiwem.
Pracę lutowniczą można podzielić na dwa typy: lutowanie miękkie i lutowanie twarde. Pierwszy z nich praktykuje się przede wszystkim w przemyśle elektronicznym, elektroinstalacyjnym i elektrotechnicznym, gdzie najważniejsze znaczenie ma dokładność i dobra przewodność elektryczna połączenia, a niekoniecznie wytrzymałość. Miękkie lutowanie jest wykonywane w temperaturze do 450℃ (w przypadku elektroniki jest to często zdecydowanie mniej, bo około 250–300℃). Z kolei lutowanie twarde jest wykonywane przy pomocy tzw. lutów twardych i odbywa się w temperaturze powyżej 450℃. Jego charakterystyczną cechą jest wykorzystanie palnika acetylenowo-tlenowego lub lampy lutowniczej.
Osoby planujące zakup lutownicy mogą mieć dylemat dotyczący wyboru jej odpowiedniego rodzaju. W sprzedaży jest kilka typów tych narzędzi i dlatego najlepiej znać ich właściwości, aby kupić sprzęt najlepiej odpowiadający indywidualnym potrzebom. Podstawowe rodzaje lutownic to:
Cena lutownicy nie powinna być kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie takiego urządzenia. Czasami warto zapłacić nieco więcej niż męczyć się z niewłaściwie dobranym sprzętem. Aby lutowanie nie sprawiało problemów, lecz dostarczało przyjemności i satysfakcji, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wielkość grotu. Zasada jest prosta – im cieńszy grot, tym łatwiejsza będzie praca przy lutowaniu drobnych elementów elektronicznych.
Kolejnym istotnym czynnikiem jest kwestia temperatury. Najbardziej uniwersalne są urządzenia z dużym zakresem regulacji. Podobne znaczenie ma moc lutownicy. Do lutowania większych i grubszych elementów potrzebna będzie większa moc, zazwyczaj powyżej 100 watów. W niektórych przypadkach znaczenie będzie mieć również kwestia mobilności. Jeśli prace będą wykonywane w miejscu, w którym jest dostęp do energii elektrycznej, to najlepiej zdecydować się na sprzęt zasilany właśnie w taki sposób. W innych przypadkach lepiej szukać rozwiązań bezprzewodowych.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Poznań
firmy budowlane Radom
firmy budowlane Rybnik