Jak prawidłowo uszczelnić okna w domu albo mieszkaniu?

Uszczelnienie okien jest niezwykle ważne. Wpływa na późniejsze utrzymanie ciepła w domu, a więc i koszty jego ogrzewania w sezonie zimowym.

Okna nieuszczelnione czy uszczelnione niedokładnie implikują w domu nawet do 40% strat ciepła w sezonie zimowym.

Dlaczego uszczelnianie okien jest tak ważne?

Uszczelnianie okien jest bardzo ważne, ponieważ przerwy, przez które dostaje się powietrze, generują nawet do 40% strat ciepła. Niezbędne staje się wtedy dogrzewanie pomieszczeń, co niesie za sobą o wiele wyższe rachunki niż w przypadku właściwego uszczelnienia okien. Przyczyn pojawienia się mikroszczelin w oknach jest wiele. Najczęściej do błędów przy uszczelnianiu okien dochodzi wtedy, gdy:

● użyto nieodpowiednich materiałów, np. zużytych czy o złych parametrach uszczelek (np. zbyt wąskich),

● wyregulowano nieodpowiednio okucia okien,

● przy okazji uszczelniania nie wymieniono zużytych okuć.

Czym i jak uszczelnić okna?

Wiele osób nie wie, jak uszczelnić okna domowym sposobem. Ci, którzy mieszkają w kamienicach starego typu, zastanawiają się, jak uszczelnić stare okna. Uszczelnianie okien drewnianych, często starych, należy rozpocząć od uchylenia okna i włożenia między jego skrzydło a ramę kartki papieru (po czym trzeba okno zamknąć). W nowych oknach wystarczy wyregulować mechanizm. Gorzej jest z oknami starego typu, należy bowiem zdecydować się na uszczelnianie okien silikonem. Innym dobrym rozwiązaniem jest przyklejenie uszczelek z pianki lub gumy. Uszczelnienie okien plastikowych nie jest tak czasochłonne jak drewnianych.

Często uszczelnienie okien odbywa się od wewnątrz, a czym uszczelnić okna od zewnątrz? Nie można tego zrobić takimi samymi materiałami, jak od środka, spowoduje to bowiem więcej szkody niż pożytku. Do uszczelniania od zewnątrz należy zastosować materiały przepuszczające parę wodną, na przykład taśmy z pianki lub specjalne folie paroprzepuszczalne, które nie powodują skraplania pary wodnej, co nastąpiłoby w przypadku zastosowania tego wewnątrz pomieszczenia.

Jak zrealizować uszczelnianie okien plastikowych?

Osoby, które samodzielnie decydują się na taką operację, nie wiedzą, jak uszczelnić plastikowe okna. W pierwszej kolejności należy zlokalizować miejsce, przez które ciepło ucieka na zewnątrz. Takich obszarów jest kilka. Jeśli przerwy pojawiają się między szybą a ramą, należy uszczelnić okno silikonem. Jak uszczelnić okna silikonem? Trzeba wybrać dobrej jakości silikon, który będzie odporny na zmiany temperatury i promienie słoneczne. Silikon z pistoletu należy nałożyć na spoinę, która znajduje się między szybą a ramą.

Jak uszczelnić okna pcv?

W przypadku tych okien, kiedy szpara znajduje się między skrzydłem a futryną, należy wypełnić ją uszczelkami samoprzylepnymi, które są niezwykle proste w montażu i dostępne w większości sklepów budowlanych. Ramę okna trzeba umyć, przygotowując ją do zamontowania uszczelek. Wartym uwagi sposobem jest użycie papieru ściernego, żeby uszczelka należycie przylegała do powierzchni ramy okiennej.

W przypadku zauważenia przerwy między ścianą a ościeżnicą, należy wypełnić ją specjalną pianką do montażu, która jest dostępna w pistolecie lub sprayu. Właściwością takiej pianki jest to, że zwiększa swoją objętość, dlatego nie można nałożyć jej za dużo. Po zakończeniu schnięcia trzeba ściąć nożem wypukłości i nadać piance pożądany kształt.

Czym uszczelnić okno przy parapecie?

Uszczelnienie okna przy parapecie jest w praktyce trudne do zrealizowania. Kiedy szczelina jest o szerokości przynajmniej 2–3 mm, w celu jej zapełnienia można zastosować specjalną taśmę samoprężną. Te jednak nie są dostępne o szerokości poniżej 2 mm. Dlatego jeśli szpara między ramą okienną a parapetem ma szerokość na przykład milimetra, zaleca się jej wypełnienie akrylem lub silikonem. Ważne, aby te materiały były w kolorze ramy okna i parapetu. Wówczas uszczelnienie nie będzie w ogóle dostrzegalne.

Jak uszczelnić okno dachowe?

Uszczelnienie okna dachowego jest istotne, niezależnie od tego, czy jest to poddasze użytkowe czy nieużytkowe. Prawidłowe zamontowanie izolacji wokół okna dachowego jest podstawą do oszczędności energetycznej. Izolacja ma zapobiegać uciekaniu ciepła na zewnątrz, a także przedostawaniu się wilgoci do pomieszczenia.

Propozycją izolacji przy oknach dachowych są gotowe rozwiązania, takie jak termobloki, wykonane z materiału odpornego na proces utlenienia i promieniowania słonecznego, a także wyglądające estetycznie. Tej postaci blok ma następujące zalety:

● eliminacja mostka termicznego,

● zredukowanie zjawiska zbierania się pary wodnej i jej skraplania,

● uszczelnienie okna przed dźwiękiem, wiatrem i wilgocią,

● ochrona pomieszczenia przed utratą ciepła.

Szczeliny bezpośrednio między ościeżnicą a deskowaniem uzupełnia się również pianką niskoprężną.

Klimatyzator w pomieszczeniu – jak wtedy uszczelnić okna?

Klimatyzator to rozwiązanie powszechnie stosowane w wielu pomieszczeniach, zwłaszcza biurowych. Urządzenie schładza powietrze wewnątrz lokalu, jednak oddaje ciepło, ze względu na swoją pracę. Jak wykonać uszczelnienie okna do klimatyzatora? Można śmiało zdecydować się na zamontowanie na takim oknie w pomieszczeniu z klimatyzatorem specjalnego zestawu uszczelek, które zapobiegają napływaniu ciepłego powietrza do pomieszczenia, a są łatwe w montażu. We współpracy z klimatyzatorem kołnierz wyprowadza ogrzane powietrze poza budynek. Okna można wtedy łatwo otwierać i zamykać. Zazwyczaj uszczelki są białe, dlatego pasują do każdego wnętrza i ramy okna.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu