Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się w Polsce domy energooszczędne. Troska o planetę oraz chęć zaoszczędzenia na kosztach eksploatacji to najczęstsze powody, które decydują o budowie domu energooszczędnego. Aby ograniczyć wydatki na ogrzewanie, kluczowe jest odpowiednie dobranie systemu grzewczego do naszych potrzeb i specyfiki budynku. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są kotły gazowe i olejowe, pompy ciepła oraz w przypadku domów pasywnych także rekuperator. Które z rozwiązań najlepiej zastosować w naszym domu? Jakie rozwiązanie jest najbardziej ekonomiczne? Jakie wady i zalety niosą za sobą poszczególne metody ogrzewania?
Pierwszą możliwością ogrzania domu energooszczędnego jest wybór kotła gazowego, lub olejowego. Nowoczesne kotły są niemalże bezobsługowe i same dopasowują zużycie paliwa do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. W przypadku zasilania przy użyciu gazu tańszą opcją będzie wybór gazu ziemnego, jeśli jednak nie mamy takiej szansy, możemy wybrać gaz płynny. Jest to droższe rozwiązania, które sprawdza się dobrze tylko w przypadku małego zapotrzebowania na ciepło.
*Ceny kotłów gazowych zaczynają się od ok. 3000 - 4000 zł.
Drugim rodzajem kotłów, są olejowe kotły kondensacyjne. Jednak z ich użytkowaniem wiąże się potrzeba zaaranżowania miejsca na kotłownie i magazyn paliwa. W większości przypadków koszt inwestycji, w stosunku do ograniczenia kosztów eksploatacji, nie będzie się opłacał.
Zarówno w domu energooszczędnym, jak i pasywnym doskonale sprawdza się pompa ciepła. Idealnie nadaje się zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia domu. Pompa ciepła działa przy użyciu energii z powietrza, wody lub gruntu. Dzięki czemu uzyskujemy czystą energię odnawialną. Używanie pompy ciepła przebiega bezobsługowo, ale wymaga zasilania prądem, którego zużycie jest niewielkie. Koszt inwestycji w pompę ciepła wynosi około 20 000 zł. W przypadku pompy zasilanej wodą zalecane jest dodatkowe wspieranie jej np. kotłem, szczególnie w czasie dużych mrozów.
Nie tylko w domach pasywnych warto zastosować rekuperator. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłą pozwala odzyskać do 80% ciepła wywiewanego z domu, pozwalając zaoszczędzić wydatki na energię. Cena rekuperatora to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wybór odpowiedniego ogrzewania domu energooszczędnego zależy od wielu czynników. Przeanalizujmy nasz sposób życia, wielkość domu, jego zapotrzebowanie na energię cieplną i dopiero później najbardziej ekonomiczne rozwiązanie do naszych potrzeb.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Białystok
firmy budowlane Bydgoszcz
firmy budowlane Częstochowa