Bateria termostatyczna – jak działa i czy warto w nią zainwestować?

 

Bateria termostatyczna to urządzenie, które montowane jest w kuchni lub w łazience (pod prysznicem, nad umywalką lub wanną). Za jej zamontowaniem przemawia wiele argumentów. Warunkiem jej sprawnego działania jest odpowiednia instalacja grzewcza w domu. Dlaczego warto wybrać baterię termostatyczną?

Jeżeli podczas użytkowania wanny czy prysznica czujesz, że woda ciągle zmienia temperaturę, warto rozważyć wymianę dotychczasowej baterii na termostatyczną. Jest to bateria, która doskonale kontroluje temperaturę wody. Urządzenie to zyskuje coraz większą popularność w polskich domach, co wynika z realnych korzyści płynących z jej użytkowania.

Co to jest bateria termostatyczna i jak działa?

Bateria termostatyczna to urządzenie montowane w łazience (pod prysznicem, nad umywalką, bidetem lub wanną) albo w kuchni, które kontroluje temperaturę, dając możliwość jej regulacji. Bateria gwarantuje, że temperatura wody ustawiona przez użytkownika pozostaje stała przez cały czas kąpieli, niezależnie od tego, jak w tym czasie będzie zmieniać się ciśnienie i temperatura wody w instalacji. Taki mechanizm działania znacząco podnosi komfort oraz bezpieczeństwo kąpieli. O ile nagły kontakt z zimną wodą można traktować jedynie jako wykroczenie poza strefę komfortu, to wrzątek może już wyrządzić krzywdę użytkownikowi.

Bateria termostatyczna najczęściej stosowana jest w łazienkach, ale istnieją również baterie termostatyczne do wykorzystania w kuchni.

Rodzaje baterii z termostatem

Na rynku istnieje wiele rodzajów baterii termostatycznych. Najbardziej popularna jest bateria prysznicowa z termostatem oraz baterie wannowe termostatyczne, również z przełącznikiem wanna-natrysk. Istnieją również baterie z termostatem przeznaczone do umywalek, bidetów oraz kuchni. Klienci mogą wybierać pomiędzy zewnętrzną lub podtynkową wersją baterii. W przypadku montażu baterii podtynkowej z termostatem należy pamiętać, że musi się on odbyć przed położeniem płytek. Takie baterie nie wymagają specjalnej konserwacji, gdyż praktycznie w całości są zabudowane. Natomiast użytkowanie baterii natynkowej wymaga regularnej pielęgnacji specjalnymi środkami.

Bateria z termostatem – minusy i plusy

Zaletą baterii termostatycznej jest prosta obsługa urządzenia, która ogranicza się tylko do jednorazowego ustawienia wybranej temperatury na jednym pokrętle oraz siły strumienia wody na drugim. Bateria dba o oszczędne zużycie wody. Strumień o żądanej temperaturze płynie już po 3–4 sekundach, a w modelach najwyższej klasy nawet po sekundzie. Straty wody są zatem mniejsze w porównaniu do tradycyjnych baterii, które nie są wyposażone w termostat. Bateria termostatyczna zapewnia również bezpieczeństwo użytkowania, gdyż uniemożliwia gwałtowne zmiany temperatur. Raz ustawiona temperatura będzie utrzymywać się na zadanym poziomie do końca kąpieli pod prysznicem lub w wannie. Co więcej, nawet przez długi okres użytkowania baterii jej obudowa nie nagrzewa się od ciepłej wody, co jeszcze bardziej poprawia bezpieczeństwo korzystania z niej. Może to być istotne szczególnie w przypadku dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

Jedyną wadą baterii termostatycznej jest jej stosunkowo wysoka cena. W dużej mierze zależy ona od producenta. Istnieje jeszcze jedno ograniczenie, o którym warto wiedzieć. Jeśli za system ogrzewania w domu odpowiada kocioł dwufunkcyjny, elektryczny lub gazowy podgrzewacz przepływowy, to bateria termostatyczna nie przyniesie nam żadnych korzyści. Z tymi urządzeniami bateria termostatyczna nie funkcjonuje właściwie. W momencie odkręcenia kranu termostat otwiera maksymalnie dopływ gorącej wody w celu jak najszybszego uzyskania nastawionej temperatury. To natomiast wymusza pracę urządzenia z maksymalną mocą. W przypadku baterii z termostatem powoduje to, że podaje ona wodę o wyższej temperaturze niż nastawił użytkownik. Na skutek tego termostat zamyka dopływ gorącej wody, co przyczynia się do zgaśnięcia płomienia na palniku kotła bądź podgrzewacza.

Czy warto kupić baterię z termostatem?

Analizując zalety szerokiego zastosowania, wiele przemawia za tym, że warto zainwestować w kupno baterii termostatycznej. Po pierwsze, zapewnia ona bezpieczeństwo podczas użytkowania wody. Po drugie, potrzeba mniej energii do jej ogrzania. W przypadku innych baterii użytkownik musi czekać na ciepłą wodę kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund, marnując przez to sporą ilość wody i energii. To zdecydowany argument przemawiający za tym, że warto rozważyć kupno baterii termostatycznej.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu