Kolory ścian w mieszkaniu decydują o jego całej aranżacji, szczególnie gdy są to ciemne barwy lub ciepłe odcienie. Neutralna biel sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych zgodnie z zasadami nordic, chabby chic i w stylu klasycznym. Warto wiedzieć, że nawet pozornie pospolita biel ma kilkadziesiąt odcieni.
Poznanie zasad dotyczących łączenia barw oraz podstaw chromoterapii, czyli leczenia kolorami, pomoże w efektownej aranżacji kolorystycznej każdej przestrzeni w mieszkaniu. Dzięki optycznym trikom wykorzystującym barwy można dowolnie pomniejszać lub zwiększać przestrzeń.
Do kolorów natury zalicza się wszystkie te, które występują w przyrodzie, a więc: biele, szarości, brązy, błękity, zielenie, beże oraz odcienie i tonacje barw podstawowych, np. piaskowe, kremowe, łososiowe, seledynowe. Łączenie kolorów z tej rodziny w różnych konfiguracjach zawsze jest wskazane, ponieważ barwy te w naturalny i łagodny sposób ze sobą współgrają. Z tego względu warto np. pomalować ściany w kuchni na ciepły beż, a w jadalni na stonowaną zieleń. Wnętrza utrzymane w naturalnych tonacjach są bardzo eleganckie, a co więcej, takie ściany stanowią znakomite tło dla kontrastowych i wyrazistych mebli i dodatków oraz świetnie podkreślają drewniane podłogi.
Biel idealnie będzie komponowała się ze wszystkimi barwami, jednak zestawienie jej z czernią, jaskrawą czerwienią, magentą czy indygo jest już odważnym posunięciem i wymaga wcześniejszego przemyślenia aranżacji całego wnętrza. To dobra opcja do dużych przestrzeni oraz sposób na oddzielenie od siebie dwóch pomieszczeń, np. kuchni i salonu. Bezpieczniejsze i optycznie powiększające przestrzeń są połączenia koloru białego ze wszystkimi innymi w rozbielonej wersji, a więc z pastelami. Jest to idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń, które potrzebują światła, a domownicy nie gustują w „laboratoryjnej” czystej bieli.
Kolejnym neutralnym kolorem jest szary i wszystkie jego odcienie, np. gołębi, siwy i stalowy. Szary kolor ścian znakomicie wygląda w połączeniu z błękitami, zieleniami, czerwieniami, pomarańczami i czerniami.
Color flow jest sposobem łączenia barw w pomieszczeniach w taki sposób, aby tworzyły spójną i harmonijną aranżację. Kierując się tą zasadą, najlepiej jest traktować wszystkie ściany w domu jako całość, a nie jako oddzielne pomieszczenia. Odważne, a nawet bardzo ciemne kolory można bez obaw stosować na ścianach przy oknach. Światło zza szyby za dnia rozjaśni mroczne barwy, a wieczorne oświetlenie wydobędzie ich głębię. Poza tym ściana z oknem ma niewielką powierzchnię, dlatego gdy będzie bardzo ciemna, nie zdominuje całego wnętrza. Przed wybraniem kolorów do konkretnych pomieszczeń warto przyjrzeć się temu, ile czasu i w jakich porach dnia w nich przebywamy. Odpowiedź na to pytanie znacznie ułatwi podjęcie decyzji, szczególnie gdy bierze się pod uwagę pomalowanie ścian na szaro, a spędza się w tym pomieszczeniu czas wyłącznie po zmroku.
Chromoterapia jest nauką, która bada wpływ poszczególnych barw na zachowanie i samopoczucie człowieka. Co ciekawe, znali ją i stosowali już starożytni Egipcjanie, ale do łask powróciła dopiero w XIX wieku. Zgodnie z jej ustaleniami niektóre kolory działają pobudzająco, inne uspokajająco, są nawet takie, które zaostrzają lub obniżają apetyt. Oto kilka kolorów i przypisywane im właściwości:
Biorąc pod uwagę działanie poszczególnych barw, można dokonać takiej aranżacji kolorystycznej, która nie tylko będzie się doskonale prezentowała, ale również poprawi samopoczucie.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Olsztyn
firmy budowlane Poznań
firmy budowlane Radom