Do prawidłowego i komfortowego funkcjonowania każdy dom potrzebuje zapewnienia odpowiednio funkcjonujących i dobrze wykonanych instalacji sanitarnych. W budynku jednorodzinnym wyróżnić możemy instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, grzewcze oraz wentylację klimatyzację. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja zapewnia odpowiedni mikroklimat i temperaturę oraz oświetlenie. Wykonując instalację samodzielnie lub zatrudniając ekipę budowlaną musimy pamiętać, aby jej wykonanie było funkcjonalne, trwałe, estetyczne i bezpieczne. W poniższym artykule przyjrzymy się poszczególnym rodzajom instalacji i dowiemy się, jakie pełnią zadanie.
Służy do zaopatrywania domu w wodę zdatną do picia. Instalacja zimnej wody doprowadzanej z sieci wodociągowej lub pochodzi z własnego ujęcia (studni). Woda ciepła może być również przygotowywana indywidualnie. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie jest instalacja wody ciepłej centralnie ogrzewanej. Dostarczana jest przez osobne zawory i wodomierze. Przewody wody ciepłej powinny biegnąć obok siebie. Toaleta (bez funkcji bidetu), pralka, zmywarka do naczyń mają doprowadzenie tylko wody ciepłej, z kolei wanna, bidet i zlewozmywak również wody ciepłej.
Zanieczyszczona w trakcie czynności porządkowych, higienicznych i fizjologicznych woda odprowadzana jest z kuchni, łazienek i toalety przy pomocy pionów kanalizacyjnych. Jest to możliwe za pomocą podejść kanalizacyjnych, umożliwiających grawitacyjne odprowadzenie ścieków z poszczególnych urządzeń. Podejścia kanalizacyjne mają średnice i długości dostosowane do konkretnych rodzajów ścieków. Podejście kanalizacyjne miski WC, mają największe średnice i spadki, a także najkrótsze długości.
W związku z tym:
Decydując się na budowę domu mamy do wyboru dwa podstawowe typy ogrzewania, należą do nich miejscowe urządzenie grzewcze oraz ogrzewanie centralne. W pierwszym przypadku wytwarzane w urządzeniu ciepło jest magazynowane i przekazywane do pomieszczenia, w którym się znajdują, z kolei centralne ogrzewanie zapewnia prawidłowe dogrzanie pomieszczeń oddalonych od miejsca powstawania ciepła. Do miejscowych urządzeń grzewczych możemy zaliczyć: kominki, piece stałopalne żelazne oraz kaflowe, a także piece olejowe, grzejniki akumulacyjne i przenośne. Centralne ogrzewanie to zespół urządzeń i elementów służących do wytwarzania czynnika grzejnego, doprowadzenia go do ogrzewanego obiektu, a także rozdziału i rozprowadzenia czynnika grzejnego do poszczególnych pomieszczeń.
Aby zapewnić pełen komfort w naszym domu, musimy zadbać również o odpowiednią wentylację. Polega ona na dostarczaniu świeżego powietrza do mieszkania i usunięcia zużytego.
Najpopularniejszymi rodzajami wentylacji są:
Zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz bardziej popularne jest stosowanie w domach jednorodzinnych klimatyzacji. W gorące dni doskonale schładzają pomieszczenia, zapewniając komfort wszystkim mieszkańcom. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są urządzenia typu split składające się z jednostki wewnętrznej w postaci klimatyzatora wiszącego na ścianie oraz agregatu zewnętrznego, który musimy zamontować na balkonie, dachu lub elewacji. Urządzenia montowane są na stałe, wymagają doprowadzenia instalacji elektrycznej i odprowadzenia skroplin.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Radom
firmy budowlane Rybnik
firmy budowlane Rzeszów