Zobacz listę sprawdzonych wykonawców domu. Kontakty do firm budowlanych z Twojego regionu z terminami na 2023/2024 - w jednym miejscu. Katalog zawiera 4001+ firm.
Odpowiednią odległość budynku od lasu zachowujemy tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z obszarem, który jest lasem w rozumieniu przepisów. Nie ma znaczenia to, czy na danym terenie las naprawdę istnieje. Czasem zdarza się, że działka, na której nie rosną żadne drzewa, jest formalnie lasem – wtedy musimy zachować określoną odległość budynku od lasu. Innym razem okazuje się, że działka, na której rosną jakieś drzewa, wcale nie jest lasem w rozumieniu przepisów, wobec czego nie musimy zachowywać wymaganej odległości.
Z lasem mamy do czynienia wtedy, gdy dany teren:
lub
Gdy zachodzi jedna z powyższych sytuacji, mamy do czynienia z lasem i od tak rozumianego lasu musimy zachować odpowiednią odległość, gdy sytuujemy na działce dom jednorodzinny.
Minimalne odległości pomiędzy budynkiem a lasem są określone w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Znajdujące się w nim wytyczne są dosyć skomplikowane, dlatego nie będziemy ich przywoływać w całości. Zajmiemy się podstawowymi minimalnymi odległościami, ale musisz mieć świadomość, że w pewnych przypadkach (np. gdy zechcesz wykonać ścianę w całości przeszkloną) odległości te powinny być większe. Poradę w tej kwestii zawsze uzyskasz u architekta, który będzie przygotowywał dla Ciebie projekt indywidualny lub zajmie się adaptacją projektu gotowego, który kupisz.
Minimalne odległości budynku jednorodzinnego od lasu wynoszą:
Powyższe odległości mierzymy do granicy lasu, czyli granicy użytku leśnego Ls na mapie ewidencyjnej lub granicy terenu leśnego oznaczonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jak już wspomnieliśmy, nie ma znaczenia to, gdzie w rzeczywistości rosną drzewa.
Przy minimalnych odległościach budynku od lasu pojawiły się dosyć skomplikowane pojęcia. Czym są elementy rozprzestrzeniające ogień i nierozprzestrzeniające ognia? To wyjaśniają przepisy i polskie normy i to znowu jest dosyć trudny temat, więc uprościmy trochę tę kwestię. Najogólniej mówiąc, można przyjąć, że:
Podsumowując te dosyć skomplikowane zagadnienia: dom jednorodzinny powinien znajdować się minimum 12 m od lasu rozumianego jako grunt leśny Ls lub teren leśny w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Pamiętaj, że jest to minimalna odległość. W niektórych sytuacjach trzeba budynek odsunąć od lasu na jeszcze większą odległość, a w innych (choć nielicznych) można go zbliżyć do lasu. Sprawdźmy zatem, kiedy możesz wybudować dom bliżej lasu.
Od tych podstawowych wymagań, które opisaliśmy w poprzednim punkcie, istnieje pewien wyjątek. Przepisy pozwalają zbliżyć budynek do lasu, jeśli:
W powyższych sytuacjach można dom wybudować:
Jednak tak blisko lasu nie możemy lokalizować wszystkich budynków.
Żeby dom mógł zostać usytuowany bliżej lasu, musi spełnić szereg wymagań związanych z bezpieczeństwem pożarowym. Przede wszystkim tak możemy lokalizować tylko nieliczne budynki, do których należą m.in. budynki mieszkalne jednorodzinne do trzech kondygnacji nadziemnych włącznie. Ponadto dom zbliżony do lasu:
Normalnie domy jednorodzinne są zwolnione z wymagań przepisów dotyczących klas odporności pożarowej, jednak budynek, który ma się znajdować bliżej lasu, musi spełnić te wymagania z zapasem. O te kwestie zadba architekt projektujący Twój dom. Sprawdzi on, czy budynek można zlokalizować bliżej lasu, a jeśli tak – zaprojektuje go z odpowiednich materiałów.
Pamiętaj więc, że dom jednorodzinny można usytuować bliżej niż 12 m od lasu, ale tylko w ściśle określonych przez przepisy sytuacjach i po spełnieniu kilku warunków. Opisane wyżej przepisy stanowią wyjątek, a sytuacje, w których można budynek zbliżyć do lasu, nie zdarzają się w praktyce zbyt często. W zdecydowanej większości przypadków trzeba zachować pomiędzy budynkiem a lasem co najmniej 12 m (a czasem nawet i więcej).
Istnieje jeszcze jeden przypadek, kiedy nie trzeba zachowywać wymaganej odległości budynku od lasu i można wybudować dom bliżej lasu. Jest to tzw. odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Tymi przepisami techniczno-budowlanymi jest właśnie m.in. rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które określa minimalne odległości budynku od lasu i o którym wspomnieliśmy na początku. Procedura uzyskiwania odstępstwa od tych warunków technicznych jest opisana w prawie budowlanym. Przyjrzyjmy się jej.
Prawo budowlane pozwala na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, ale tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach i po spełnieniu kilku warunków. Odstępstwo jest udzielane przez organ administracji architektoniczno-budowlanej (czyli ten sam, który wydaje pozwolenie na budowę), ale po uzyskaniu upoważnienia ministra, który ustanowił przepisy. Procedura trwa dosyć długo i jest skomplikowana. Taki wniosek o odstępstwo musi zawierać ściśle określone przez przepisy elementy. Trzeba też zaproponować rozwiązania zamienne, które zostaną zastosowane zamiast tych wymaganych przez przepisy.
O ewentualnym odstępstwie od warunków technicznych porozmawiaj z architektem, który będzie wiedział, czy w Twoim przypadku jest w ogóle szansa na uzyskanie takiego odstępstwa, a jeśli tak – przygotuje wniosek zawierający wszystkie wymagane przez przepisy elementy. Pamiętaj jednak, że jest to sytuacja wyjątkowa i w większości przypadków takiego odstępstwa nie uda się uzyskać.
Stan prawny aktualny na dzień: 24.07.2019 r.
Podstawa prawna:
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: