Nie trzeba nikomu powtarzać, że solidny fundament to podstawa każdego domu. Fundament nie tylko przenosi wszystkie obciążenia na grunt, ale również chroni wnętrze domu przed uciekaniem ciepła i przedostaniem się wilgoci do środka.
Ale sam beton, cegła, czy inny surowiec nie jest w stanie zapewnić tych wszystkich funkcji, dlatego potrzebne są elementy dodatkowe, czyli izolacje.
Na działanie wilgoci eksponowane są przede wszystkim elementy budynku osadzone w ziemi. O tym, w jakim stopniu fundament narażony jest na działanie wilgoci, decyduje poziom wód gruntowych.
Dobra izolacja nie tylko chroni wnętrze domu, ale chroni też fundament- kiedy woda przenika, pierwsze co robi, to niszczy budulec, przez który przechodzi. Zniszczony fundament to zniszczony budynek.
- będącą efektem wilgoci z gruntu (np. po opadach),
- ciśnieniową,
- bezciśnieniową.
Na rynku dostępnych jest kilka systemów hydroizolacji, które są dobierane w zależności od rodzajów gruntów, poziomu wody gruntowej i rodzaju fundamentów.
Podstawowy podział systemów izolacyjnych to:
- pionowe i pionowe;
- przeciwwodne i przeciwwilgociowe.
Izolacja przeciwilgociowa to izolacja lekka, stosowana wtedy kiedy woda nie wywiera dodatkowego ciśnienia na fundament. A przeciwwodna, czyli ciężka lub średnia, wtedy kiedy woda stoi i może wywierać ciśnienie na konstrukcję podziemną. Poniżej tabelka ułatwiająca rozróżnienie:
Drugi podział odnosi się do miejsca montażu:
- POZIOMA: stosowana do poziomych powierzchni (ławy fundamentowej, płyty żelbetowej).
Umieszczana jest między ścianą a ławą fundamentową oraz tam, gdzie ściana fundamentów styka się z elewacją budynku. Izolacja pozioma chroni przed podciąganiem kapilarnym wody i przenikaniem jej oraz podchodzeniem do ścian budynków.
- PIONOWA: umieszczana jest na pionowej powierzchni ścian fundamentowych.
Przeciwdziała przedostawaniu się wilgoci z gruntu do ścian fundamentowych. Może by wykonana na zewnętrznych albo na wewnętrznych ścianach fundamentowych.
UWAGA: By izoalcja była skuteczna, to izolacja pozioma i pionowa musi być ze sobą dokładnie połączona.
Na rynku dostępny jest cały wachlarz materiałów izolacyjnych.
Dla systemów lekkich przeciwwilgociowych najczęściej stosuje się:
Do systemów średnich przeciwwodnych:
Do systemów cieżkich przeciwwodnych:
W kwestii kosztów, najtańsza jest oczywiście hydroizolacja zwykłą papą asfaltowa (na lepiku, albo samym lepikiem).
Większe koszty towarzyszą hydroizolacji ciężkiej, gdyż nie tylko wymaga inwestycji w droższe materiały, ale też kilkukrotnego ich nałożenia.