Gazobeton ‒ właściwości i zastosowanie

 

Gazobeton to materiał o szerokim spektrum zastosowań. Wykorzystuje się go m.in. w budownictwie jednorodzinnym. Stosowany jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Gazobeton dostępny jest w kilku rozmiarach i gęstościach, co pozwala na jego szerokie zastosowanie. 

Czym jest gazobeton?

Gazobeton, niepoprawnie zwany betonem komórkowym, jest materiałem budowlanym, który cieszy się dużą popularnością. Potocznie można go spotkać także pod nazwą suporeks. Beton komórkowy powstaje w wyniku zmieszania zmielonego piasku kwarcowego, wapna z niewielką ilością cementu oraz wody, a cała masa dojrzewa w atmosferze pary wodnej w autoklawie. Dodawany jest również spulchniacz w postaci proszku aluminiowego lub pasty aluminiowej. 

Błędem jest nazywanie każdego gazobetonu suporeksem ‒ różni się on bowiem wyglądem i składem. Do produkcji suporeksu dodatkowo wykorzystywany jest odpad produkcyjny, czyli popiół lotny. Barwa tego produktu jest bardziej szara. 

Jakie właściwości ma gazobeton?

Gazobeton charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi dzięki swojej porowatej strukturze. Pozwala to na budowanie ścian jednowarstwowych, których grubość jest mniejsza niż ścian z ceramiki. Im większa gęstość gazobetonu, tym większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Gazobeton cechują właściwości akustyczne do 50dB.

Warto jendak rozważyć również użycie bloczków z betonu komórkowego. Domy jednorodzinne zbudowane z tego materiału cechuje bardzo dobra izolacyjność termiczna. Materiał ten wyróżnia się również wyjątkową dokładnością wymiarową, czy łatwością obróbki ‒ można go z łatwością pociąć za pomocą piły ręcznej. W przyszłości domownicy docenią go również za tzw. łatwość w eksploatacji - zdecydowanie łatwiej jest w nim drążyć otrwory, wiercić dziury na zawieszenie np. obrazów, szafek etc. Warto podkreślić, że każda ingerencja w bloczki z betonu komórkowego nie niszczy materiału drążonego.

Wracając do gazobetonu - jest on klasyfikowany jako tworzywo niepalne. W przypadku ścian o grubości 12 cm konstrukcja jest w stanie wytrzymać do 2 godzin ekspozycji na ogień, a przy dodatkowych 6 cm czas ten wydłuża się dwukrotnie. 

Gazobeton wykazuje zwiększoną mrozoodporność. Ma zdolność odparowywania zwiększonej ilości wody ‒ innymi słowy jest paroprzepuszczalny. Do tych wszystkich właściwości gazobetonu należy dodać jego wytrzymałość na pleśń, glony i grzyby, a także walory estetyczne konstrukcji i wykończenia z użyciem tego materiału.

Do wad gazobetonu można zaliczyć słabą izolację akustyczną, szczególnie w przypadku odmian o niższej gęstości. Poza tym, mimo swojej wytrzymałości ma tendencje do kruszenia.

Gazobeton ‒ zastosowanie

Gazobeton znajduje zastosowanie w budownictwie domów jednorodzinnych. Grubość ścian zależy od współczynnika izolacyjności termicznej, który wynika z gęstości i klasy bloczków. Pustaki z gazobetonu stosuje się również do budowy ścian nośnych, konstrukcyjnych oraz działowych. W przypadku ścian działowych wskazane jest stosowanie produktu o zwiększonej gęstości w celu poprawy właściwości akustycznych. Natomiast do ścian zewnętrznych przeznaczony jest beton o niskiej gęstości, aby zachowane były właściwości izolacyjne. Dzięki gazobetonowi z dodatkiem zbrojenia powstają płyty stropowe, z których wykonuje się balkony i stropodachy.

Gazobeton vs beton komórkowy

Najczęściej kupowanym produktem wykonanym z gazobetonu są bloczki. Obecnie kosztują one od 8 do 25 zł za sztukę. Cena zależy od rozmiarów, zastosowań oraz producenta. Najczęściej jednak Klienci decyzują się na bloczki z betonu komórkowego (przypomnijmy, że w odróżnieniu od gazobetonu, który jest z domieszką popiołów, beton komórkowy produkowany jest na bazie piasku). Bloczki z betonu kpomórkowego mają też specjalne zamki umożliwiające ich bezproblemowe łączenie na pióro i wpust oraz wygodne uchwyty ułatwiające ich przenoszenie. Długość i wysokość bloczków jest ujednolicona, natomiast szerokość wynosi od 10 do 48 cm. Najczęściej spotykane są szerokości 20 cm i 24 cm. Ściany działowe to bloczki o szerokości 10 lub 12 cm. Warto dodać, że z betonu komórkowego wykonuje się również nadproża, które kosztują od 45 zł do 350 zł za sztukę, w zależności od nośności. 

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Katowice

  • firmy budowlane Kielce

  • firmy budowlane Kraków

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu