Farby do plastiku – co warto o nich wiedzieć? Jakie są najlepsze?

 

Farba do plastiku to nic innego jak specjalny rodzaj farby, który jest przystosowany do malowania powierzchni wykonanych z tworzywa sztucznego. Ze względu na specyficzne wymagania i małą popularność malowania plastiku w domowych warunkach, wybór takich farb jest niewielki.

O ile amatorskie malowanie plastikowych elementów nie jest szczególnie popularne, o tyle profesjonalne malowanie tworzyw sztucznych jest szeroko rozpowszechnione w wielu branżach. Jednak oba rodzaje prac zasadniczo się od siebie różnią i wykorzystuje się do nich inne narzędzia i inne rodzaje farb.

Jaką farbą pomalować plastik w warunkach domowych?

Są różne rodzaje plastiku, ale ogólnie można powiedzieć, że nie jest to materiał szczególnie wytrzymały i odporny na użytkowanie. Odbarwieniom czy pogorszeniu jakości struktury produktów wykonanych z plastiku sprzyja między innymi działanie czynników atmosferycznych. Zazwyczaj ich odnawianie poprzez malowanie jest mało opłacalne i głównie z tego względu mało kto się na to decyduje. Jeśli już jednak ktoś chce nadać im nowy blask, to staje przed trudnym zadaniem, jakim jest zakup odpowiedniej farby.

Jaka farba do malowania plastiku sprawdzi się najlepiej? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe, choć przedmiotów codziennego użytku wykonanych z tworzywa sztucznego w gospodarstwach domowych jest naprawdę dużo. Plastikowe meble ogrodowe, doniczki czy elementy dekoracyjne to tylko niektóre z nich. Najpopularniejsza i zarazem najlepsza jest farba w sprayu do plastiku. W sklepach można znaleźć produkty różnych producentów, ale zawsze najlepiej wybierać te pochodzące z renomowanych firm. Farba do plastiku w sprayu w wielu przypadkach jest najlepszym rozwiązaniem zarówno ze względu na łatwość i równomierność jej nanoszenia i wydajność, jak też dobrą przyczepność do gładkich powierzchni z tworzyw sztucznych. Dzięki temu przed aplikacją nie trzeba stosować podkładów. Malując przedmioty przy użyciu farby do plastiku w sprayu, należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • przed rozpoczęciem malowania należy odpowiednio przygotować powierzchnię – wskazane jest umycie przedmiotu lub jego elementów przeznaczonych do malowania, odtłuszczenie ich, a w razie potrzeby usunięcie starych powłok. W zależności od tego, co się maluje, konieczne może okazać się wygładzenie i zmatowienie powierzchni przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego, a nawet wypełnienie ewentualnych ubytków przy użyciu specjalnej szpachli;
  • malowane przedmioty powinny być dokładnie osuszone;
  • elementy, które nie są przeznaczone do malowania, należy odpowiednio zabezpieczyć (można do tego wykorzystać folię i taśmę malarską);
  • malowanie należy przeprowadzać w zamkniętym pomieszczeniu, w którym warunki atmosferyczne (deszcz, wiatr itp.) nie będą przeszkadzały w aplikowaniu farby;
  • odległość sprayu od malowanego przedmiotu nie powinna być mniejsza niż 10 cm ani większa niż 20 cm.

Farby w sprayu to nie jedyne rozwiązanie. Bardzo dobre efekty daje również farba akrylowa do plastiku. Zazwyczaj w sklepach można znaleźć farby do tworzyw sztucznych, które stanowią mieszankę żywic poliuretanowych oraz akrylowych. Ten rodzaj farby nanosi się tradycyjną metodą, przy użyciu pędzla. Jego przeznaczenie jest jednak nieco inne aniżeli farb w sprayu, głównie ze względu na przyczepność i jakość. Farby tego typu dobrze sprawdzą się do malowania przedmiotów i elementów wykonanych z twardego PVC, takich jak rynny, parapety, profile okien czy niektóre obudowy sprzętu AGD. W tym przypadku przed rozpoczęciem malowania również wskazane jest dokładne oczyszczenie podłoża i delikatne przeszlifowanie go.

Jak dbać o plastikowe przedmioty?

Jak już wspomniano, plastikowe przedmioty są podatne na uszkodzenia i utratę walorów estetycznych. Aby przedłużyć ich żywotność i zachować estetyczny wygląd na dłuższy czas, warto zabezpieczać je specjalnymi lakierami do plastiku w formie bezbarwnego sprayu. Tego rodzaju produkty można stosować niezależnie od tego, czy powierzchnia została wcześniej pokryta farbą do plastiku białą, czarną, czy też w jeszcze innym kolorze. W każdym przypadku efekt jest taki sam – pokryta powierzchnia ma zwiększoną odporność na zarysowania, a powłoka dodatkowo chroni ją przed działaniem promieniowania UV, co minimalizuje ryzyko odbarwień. Tego rodzaju produkty są dostępne w sklepach w cenie około 30–40 złotych za puszkę o pojemności 400 ml, która powinna wystarczyć na pokrycie 1,5 m2 powierzchni. Do wyboru są lakiery połyskujące, matowe lub półmatowe.

Nowa promocja na Building Companion!
*Tylko do 31.05.2020 r.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Olsztyn

  • firmy budowlane Poznań

  • firmy budowlane Radom

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu