Prawo budowlane wymaga obecności kierownika budowy na każdej budowie. Informacje na ten temat można znaleźć ustawie - Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 1333 z późn. zm.). Kierownika budowy zatrudnia inwestor. To kierownik odpowiada za ewentualne powstałe w czasie budowy błędy czy nieuwzględnienie informacji zawartych w projekcie dostarczonym przez inwestora. W czasie całego procesu budowy osoba ta musi też przygotowywać odpowiednie dokumenty, takie jak np. oświadczenie kierownika budowy.
Oświadczenia kierownika budowy mają różny charakter i wydawane są na różnych etapach prac budowlanych. Najczęściej wydawane jest oświadczenie o podjęciu obowiązków kierownika budowy oraz oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu robót. Kiedy dokładnie potrzebne jest oświadczenie kierownika budowy i jakie są rodzaje takich oświadczeń?
Na początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie, kim właściwie jest kierownik budowy. Najogólniej mówiąc, jest to osoba, która zarządza i prowadzi kontrolę nad pracami budowlanymi. Zgodnie z zapisami prawa budowlanego jego obecność jest konieczna na miejscu budowy. Do jego głównych zadań należy przygotowanie i uzupełnianie dziennika budowy, opracowywanie stosownej dokumentacji oraz organizacja pracy na budowie. Kierownik przejmuje także plac budowy od inwestora, zabezpiecza teren budowy, a także załatwia formalności związane z odbiorem budynku. Na każdym etapie budowy współpracuje też ściśle z inwestorem. Wszystko musi być zgodne z projektem wybranym przez inwestora, a także odpowiadać przepisom prawa budowlanego. Warto również podkreślić, że kierownikiem budowy może zostać osoba, która ma uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Często zamiennie stosuje się wyrażenia kierownik budowy i kierownik robót budowlanych. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to dwie różne funkcje. O ile kierownik budowy odpowiada za całą inwestycję, o tyle kierownik robót budowlanych za konkretny rodzaj prac w danej inwestycji np. prace kanalizacyjne, montaż instalacji elektrycznej itp. Wówczas konieczne bywa oświadczenie kierownika robót budowlanych np. dotyczące odbioru danej pracy.
Obecność kierownika budowy jest niezbędna na placu budowy. W czasie całego procesu stawiania domu czy wykonywania innych prac budowlanych (np. rozbudowy czy nadbudowy budynku) wydaje on szereg oświadczeń, bez których nie można ostatecznie załatwić formalności urzędowych związanych z pracami budowlanymi. Należą do nich między innymi:
Stan prawny aktualny na dzień 10.03.2021 r.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, zmieniony przez: Dz. U. z 2020 r., poz. 2127, poz. 2320, Dz. U. z 2021 r. poz. 11, poz. 234, poz. 282).
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Bydgoszcz
firmy budowlane Częstochowa