Deska trójwarstwowa – czy warto się na nią zdecydować?

 

Rodzaj podłogi powinien być dobrany tak, by odpowiadał sposobowi jej użytkowania. Deska trójwarstwowa stanowi konkurencję dla litej drewnianej podłogi. Tańszym materiałem podłogowym są panele laminowane, które oprócz drewna mogą imitować wiele materiałów, np. kamień lub beton. Czy warto zdecydować się na deskę trójwarstwową?

Deska trójwarstwowa to deska wykonana w 100% z drewna naturalnego. Jej warstwowość zapewnia wiele zalet dla użytkowników. Wytrzymałość i niższa cena w porównaniu do litej podłogi jest decydującym aspektem przekonującym inwestorów, że warto zainwestować w taki materiał. Deska trójwarstwowa wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale też na izolację cieplną budynku.

Czym jest deska trójwarstwowa?

Deska trójwarstwowa jest wykonana w 100% z drewna naturalnego. Mimo to jest odpowiednia do systemów ogrzewania podłogowego (w przypadku elementów z litego drewna wszystko zależy od ich rodzaju). Deska ta zadowoli każdego, kto ceni sobie elegancję i wytrzymałość. Jak sama nazwa wskazuje, jest to deska zbudowana ze sklejonych ze sobą trzech warstw. Można się spodziewać, że za trzy warstwy drewna trzeba zapłacić kolosalną sumę, jednak niekoniecznie tak jest. Spodnia i środkowa warstwa zazwyczaj wykonane są z gorszej jakości drewna. Wierzchnią warstwę stanowi natomiast przeważnie od 2 do 4 mm drewna szlachetnego. Ważne, by zwrócić uwagę, z jakiego drewna wykonane są tego typu panele. Brzozowe panele można zakupić w cenie paneli laminowanych, jednak nie są one najwyższej jakości. Mogą się sprawdzić np. do sypialni, gdzie podłoga nie jest narażona na wiele negatywnych czynników. Panele wykonane z dębu będą natomiast odpowiednie do korytarza czy salonu, ponieważ jest to materiał o dużej trwałości.

Deski trójwarstwowe są bliżej znane jako panele podłogowe, które swoją naturalną strukturą drewna wygrywają z tańszymi panelami laminowanymi. Ich mało gładka powierzchnia sprawia, że mają większą przyczepność. Deski trójwarstwowe mogą być wykończone olejem lub lakierem dla zabezpieczenia drewna, można je także kilkakrotnie odnowić.

Zastosowanie deski trójwarstwowej

Panele pozwalają na szybkie i skuteczne wykończenie podłogi. Co więcej, są dobrą alternatywą dla droższych produktów dostępnych na rynku. Zastosowanie deski trójwarstwowej zależy od materiału, z którego są zrobione. Wierzchnia warstwa jest wykonana z drewna szlachetnego, od której zależy sposób użytkowania desek. Podłoga w poszczególnych pomieszczeniach powinna być dostosowana do intensywności jej eksploatacji na co dzień, tak aby nie trzeba było jej wymieniać po kilku latach. Deski bukowe lub dębowe idealnie nadają się w miejsca takie jak korytarz czy salon. Tam domownicy zdecydowanie częściej użytkują podłogę, dlatego warto zadbać o to, by była ona lepszego gatunku.

Przykładem takiego materiału może być deska trójwarstwowa wykonana z dębu naturalnego. Jest od razu gotowa do montażu. Sprawdzi się w eleganckim wnętrzu, ocieplając wystrój swoją naturalnością i delikatnym odcieniem. Montaż można wykonać w systemie klejonym bądź pływającym. Deska położona na podłogę zapewni dobrą izolację cieplną.

Innym przykładem jest jesionowa deska trójwarstwowa, która może być stosowana na ogrzewanie podłogowe. Deski jesionowe są wytrzymałe i dostępne w wielu kolorach i wzorach, co pozwala na doskonałe dopasowanie do każdego wystroju.

Deska trójwarstwowa – wady i zalety

Wiele osób decyduje się na drewniane podłogi ze względu na ich naturalność. Drewno można położyć zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i połączyć ze stylem skandynawskim czy rustykalnym. Świadczy to o uniwersalności drewnianych podłóg, które mogą mieć różne struktury i kolory. Kolejną zaletą desek trójwarstwowych jest ich komfort cieplny – drewno jest zdecydowanie cieplejsze od ceramicznych płytek, a tym bardziej kamiennych podłóg. Ciepło jest ważne zwłaszcza w przypadku podłóg w sypialni czy salonie. Ze względu na funkcjonalność deski trójwarstwowej ważna jest jej trwałość. Panuje przekonanie, że drewno z natury łatwo zniszczyć, jednak deska trójwarstwowa słynie z dużej odporności na uszkodzenia. Jeżeli powstaną na niej jakieś zarysowania, z łatwością można je usunąć. Pomimo tego, iż jest to drewno, dzięki swojej warstwowości nadaje się na ogrzewanie podłogowe.

Wadą deski trójwarstwowej, podobnie jak innych drewnianych podłóg, jest ich wyższa cena w porównaniu do paneli laminowanych. Jakość tego produktu jest jednak niepodważalna. Deska trójwarstwowa to klasyczny wybór, który z powodzeniem można stosować do wszystkich pomieszczeń w domu.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu