Dachówki bitumiczne to popularny rodzaj pokrycia cechujący się lekkością i niegenerujący dużych kosztów. Zastosowanie gontu bitumicznego wymaga jednak starannego przygotowania połaci.
Gont bitumiczny to nowoczesna odmiana papy dachowej. Materiał ten jest trwały oraz zapewnia ciekawy efekt wizualny. Dachówki bitumiczne ułatwiają wykończenie połaci nawet o skomplikowanym kształcie.
Dachówka bitumiczna, inaczej określana mianem gontu bitumicznego, jest dachowym materiałem wykończeniowym o strukturze wewnętrznej zbliżonej do tradycyjnej papy termozgrzewalnej. Rdzeniem tego rodzaju pokrycia jest włókno szklane, natomiast wierzch arkuszy tworzy posypka mineralna zapewniająca odpowiedni efekt wizualny. Spód gontu jest zabezpieczony warstwą izolacyjną z powłokowego środka bitumicznego. Rodzaj i grubość dolnej warstwy dachówek wpływa na szczelność i parametry trwałościowe całego pokrycia.
Dachówka bitumiczna cechuje się wytrzymałością oraz uniwersalnością. Materiał ten jest produkowany w arkuszach o stosunkowo dużych wymiarach (zazwyczaj około 30×100 cm), co przyspiesza tempo prac, a jednocześnie nie utrudnia montażu. Gont bitumiczny jest odporny na działanie czynników pogodowych. Zazwyczaj stosuje się go na następujących rodzajach obiektów budowlanych:
W przypadku, gdy pokrycie dachowe z dachówki bitumicznej ulegnie uszkodzeniu, gont można poddać renowacji. Parametry trwałościowe dachówki na bazie bitumów zależą w głównej mierze od warunków atmosferycznych oraz charakterystyki podłoża, na którym zostały zamocowane.
Do zalet gontu bitumicznego można zaliczyć:
Montaż i eksploatacja dachówek bitumicznych wiążą się jednak z kilkoma niedogodnościami:
Jak wcześniej wspomniano, gont bitumiczny cechuje się trwałością, estetyką, a także uniwersalnością zastosowania. Pokrycie to może być wykorzystane zarówno do wykończenia połaci typowych (np. dwupołaciowych, czteropołaciowych), jak i złożonych o skomplikowanym układzie wzajemnie przenikających się płaszczyzn. Co więcej, dachówki bitumiczne mogą zostać użyte przy remontach dachów krytych wcześniej arkuszami tradycyjnej papy lub pasmami blachy oraz do wykańczania nowych konstrukcji. W przypadku układania bitumów na starym typie pokrycia materiał ten może stanowić dodatkową warstwę podnoszącą właściwości termiczne przegrody oraz poprawiającą wentylację. Gont bitumiczny można wykorzystać także jako podłoże pod tradycyjną dachówkę ceramiczną lub betonową (zamiast pełnego deskowania z papą).
Mocowanie dachówek bitumicznych odbywa się przy użyciu gwoździ. Prace należy rozpocząć od linii okapowej, przy czym w każdym przypadku trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich zakładów dobranych do kąta nachylenia połaci dachowych (zgodnie z projektem lub wytycznymi producenta materiału). Po zamocowaniu pasa startowego należy kierować się w kierunku szczytu płaszczyzny.
Cena dachówki bitumicznej zależy głównie od jakości arkuszy oraz efektu wizualnego. Gonty z wykończeniem w niestandardowej formie (np. z efektem cieniowania) z pewnością będą generować wyższe koszty niż typowe wyroby. Koszt arkusza dachówki bitumicznej zazwyczaj wynosi około 25-35 zł. Przy doborze konkretnego modelu oprócz ceny warto skupić się na parametrach trwałościowych wyrobu oraz wybierać spośród materiałów zapewniających pełną szczelność nawet po długim okresie eksploatacji.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Kielce
firmy budowlane Kraków