Jak działa termostat? Rodzaje, montaż i regulacja

 

Termostat to bardzo przydatne urządzenie, ponieważ z łatwością pozwala na utrzymanie ciepła w pomieszczeniu przy jednoczesnym optymalnym wykorzystywaniu energii. Można wykorzystać nawet o 25% mniej energii niż wtedy, gdy nie ma się termostatu w domu.

Głównym zadaniem termostatu jest utrzymanie zadanej temperatury w pomieszczeniu. Jego głowica skutecznie reaguje na zmiany temperatur, dlatego w przypadku nagłych spadków temperatur do grzejnika tłoczona jest ciepła woda, powodując oddanie ciepła do pomieszczenia. Zapewnienie ciepła w domu to jeden z podstawowych powodów, dla których warto zainstalować termostat w domu.

Termostat – czym jest i jak działa?

Termostat to osobne urządzenie lub element urządzenia, którego zadaniem jest utrzymanie zadanej temperatury. Przeważnie jest to aktywnie działający element zamontowany w grzejnikach, pralkach oraz urządzeniach chłodniczych. Funkcją termostatu jest również stabilizacja temperatury powietrza w pomieszczeniach. Przekręcenie jego pokrętła powoduje, że strumień wody wpływającej do grzejnika zmniejsza się lub zwiększa, co ma wpływ na wydajność urządzenia. Termostat powoduje, że zadana temperatura będzie utrzymywała się aż do momentu zatrzymania pracy urządzenia.

Grzejnikowy zawór termostatyczny umieszcza się na przewodzie dostarczającym wodę do grzejnika. Termostat automatycznie zamyka i otwiera przepływ gorącej wody, aby utrzymać stałą temperaturę pomieszczenia. Głowica termostatu reaguje na zmiany temperatury otoczenia, na przykład na otwarte okno. Wtedy głowica otwiera zawór, powodując nagrzanie grzejnika. Ciepłe powietrze natomiast sprawia, że głowica się zamyka i odcina przepływ ciepłej wody do urządzenia.

Jakie są rodzaje termostatów?

Jednym z najczęściej spotykanych termostatów jest termostat grzejnikowy. Montowany jest na przewodzie grzejnika, który doprowadza do niego wodę. Działanie termostatu grzejnikowego wpływa na koszty energii oraz efektywność ogrzewania. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że termostat to klucz do oszczędnego ogrzewania domu. Szybko reaguje na zmiany temperatur, wyłączając się, gdy pomieszczenia osiągnie zadaną temperaturę, a włączając wtedy, gdy pomieszczenie wychładza się.

Innym rodzajem jest termostat elektroniczny. Może on być montowany do grzejnika bądź może stanowić ogólny regulator temperatury, który montuje się na ścianie. Ten drugi typ jest podłączony do instalacji przy kotle. Daje on możliwości sterowania również innymi urządzeniami – np. pompą wody, pompą CO, matami grzewczymi itp. Na urządzeniu elektronicznym istnieje możliwość ustawienia konkretnej wartości temperatury. To samo tyczy się termostatu elektronicznego grzejnikowego.

Obecnie na rynku dostępne są termostaty grzejnikowe z opcją bluetooth. Dzięki takiemu urządzeniu możliwe jest zdalne ustawienie temperatury na termostacie. Urządzeniem steruje się ręcznie lub przez specjalną aplikację z odległości około 10 metrów.

Jak wyregulować termostat grzejnikowy?

Regulacja głowicy termostatycznej jest bardzo prosta. Niepotrzebna jest tutaj pomoc fachowca, ponieważ całą regulację możemy bardzo szybko wykonać samodzielnie. Ustawienia temperatury na termostacie można dokonać ręcznie lub wybrać jeden z dostępnych programów (w niektórych modelach możliwa jest tylko ta pierwsza opcja). Niektóre termostaty wyposażone są w program tygodniowy, gdzie wymagane jest ustawienie temperatury w odpowiednim przedziale godzinowym. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii.

Jak zamontować termostat grzejnikowy?

Montaż termostatu grzejnikowego nie jest skomplikowany i nie wymaga żadnych modyfikacji instalacji grzewczej. Należy odkręcić starą głowicę, następnie przykręcić podstawę termostatu do zaworu, a na końcu zamontować głowicę termostatyczną na zaworze grzewczym i dokręcić do końca. Cała operacja jest bardzo prosta i szybka, a co najważniejsze można ją wykonać samodzielnie.

Termostat – czy warto go zamontować?

Główną zaletą wynikającą z użytkowania termostatu jest obniżenie kosztów za ogrzewanie. Inną ważną zaletą jest stałe utrzymanie komfortu cieplnego bez nagłych spadków temperatur. Każdy domownik z łatwością ustawi potrzebną temperaturę w urządzeniu. Niektóre termostaty są wyposażone w funkcję programowania, co dodatkowo ułatwia ich obsługę. Termostat nie tylko pomaga w szybkim i stałym ogrzewaniu pomieszczeń, ale również zabezpiecza przed przegrzaniem domu.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu