Do czego służy kultywator i jakie są jego rodzaje?

Ogród wymaga wiele pracy, przy której pomocne są różnego rodzaju narzędzia. Wśród licznych przyrządów wykorzystywanych do prac w ogrodzie są takie, które bardziej kojarzą się z rolnictwem niż ogrodnictwem. Takim przykładem jest właśnie kultywator.

Kultywator to urządzenie pomagające w spulchnianiu ziemi, usuwaniu chwastów oraz rozprowadzaniu nawozu. Kultywatorowanie możliwe jest dzięki wbudowanym zębom, które wbijają się głęboko w glebę. Istnieje kilka rodzajów kultywatorów, które mogą skutecznie pomóc w ogrodzie.

Czym jest kultywator?

Kultywator jest urządzeniem znanym z wykorzystania w rolnictwie. Służy przede wszystkim do spulchniania ziemi, niszczenia chwastów lub rozprowadzania nawozu. Oprócz tego świetnie odnajduje się w pracach w ogrodzie, przydomowym sadzie czy warzywniaku. W przeciwieństwie do glebogryzarki jego elementy robocze nie obracają się, dlatego urządzenie to pracuje jedynie na wierzchniej warstwie gleby i nie powoduje odwrócenia ziemi. Ze względu na duże rozmiary tego typu urządzeń nie każdy kultywator będzie nadawał się do naszego ogrodu. Można jednak znaleźć taki, które sprawdzi się nawet na małej przestrzeni.

Jak działa kultywator?

Kultywator ogrodowy służy do spulchniania ziemi, przygotowania grządek pod wysiew nasion, rozprowadzania nawozu. Urządzenie to ma jednak znacznie większe możliwości. Jak dokładnie działa? Jest to urządzenie zębate. Nieruchome zęby skutecznie spulchniają ziemię pod uprawę roślin ‒ zagłębiają się w glebę i naruszają ją, pozostawiając szczeliny powietrzne. W ten sposób położony wcześniej nawóz zostaje skutecznie rozprowadzony. Po wykonanej pracy kultywator pozostawia na powierzchni wyżłobienia, dlatego na koniec dodatkowo trzeba wyrównać ziemię.

Jakie są rodzaje kultywatorów?

Decydując się na kupno kultywatora ogrodowego, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy go wykorzystywać. Ponieważ na rynku istnieje wiele rodzajów kultywatorów, warto dokładnie zapoznać się z ofertą producentów przed decyzją o zakupie konkretnego modelu.

  • Kultywator ręczny

Jeżeli chcemy spulchnić ziemię w trudno dostępnym miejscu lub gdy nasz ogródek nie jest zbyt duży, idealnie nada się do tego kultywator ręczny. Występuje on w dwóch rodzajach. Pierwszy to mały, poręczny kultywator ogrodowy, którym pracuje się w pozycji pochylonej lub nawet klęczącej. Jeżeli zamierzamy jednak używać go nieco dłużej, to lepiej sprawdzi się to samo urządzenie wyposażone w teleskopową rączkę pozwalającą na pracę bez schylania się i obciążania pleców oraz kolan. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary jedno i drugie urządzenie jest łatwe w przechowywaniu.

  • Kultywator spalinowy

Jest to typ kultywatora ogrodowego, który jest wyposażony w silnik, dzięki któremu urządzenie przemieszcza się po gruncie w zasadzie bez naszego wysiłku. Ułatwia to pracę w ogrodzie i sprawia, że staje się ona bardziej wydajna. Kultywator spalinowy jest większy i pozwala na kultywatorowanie większej powierzchni gruntu za jednym razem.

  • Kultywator ciągnikowy

Ten rodzaj kultywatora to profesjonalna maszyna uprawowa wyposażona w zęby sprężynowe i wałek strunowy. Zęby mają różne rozmiary w zależności od przeznaczenia urządzenia, które wykorzystywane jest na większych powierzchniach, takich jak np. szkółki czy pola rolnicze. Efektywne działanie takiego kultywatora wymaga podłączenia ciągnika, którego moc zależy przede wszystkim od wielkości urządzenia. Urządzenie nadaje się do głębokiego spulchniania, kruszenia oraz mieszania gruntu. Przydatne jest do skutecznego zwalczania chwastów oraz przy pracy na ścierniskach.

Kultywator ‒ cena

Cena ręcznego kultywatora z drewnianą rączką wynosi około 30 zł. Taki sam kultywator z aluminiową rączką to koszt do 110 zł. Jeżeli dodatkowo urządzenie jest wyposażone w obrotową dźwignię, to cena może osiągnąć nawet 200 złotych. Używany kultywator spalinowy można nabyć za około 300 zł, natomiast jego cena regularna wynosi od 500 do nawet 1500 zł.

Jaki kultywator wybrać?

Wybór kultywatora zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Jeżeli przestrzeń ogrodu czy sadu jest dość duża, a gleba zbyt trudna, by pracować ręcznie, najlepiej wybrać kultywator spalinowy. Dzięki silnikowi praca jest łatwiejsza i bardziej wydajna. Jeżeli potrzebujemy wyrobić tylko mały kawałek ziemi, kupowanie drogiego i dużego urządzenia nie jest konieczne. Jeśli zdrowie pozwala nam na taką pracę, to wystarczy ręczny kultywator, który jest tańszy od spalinowego i zajmuje znacznie mniej miejsca w pomieszczeniu.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu