Oświetlenie wokół domu wpływa na komfort i poziom bezpieczeństwa osób przebywających na tym terenie po zmierzchu. Wyposażenie układu oświetleniowego w czujnik zmierzchu ułatwia automatyczne włączanie i wyłączanie lamp po zmroku.
Czujnik zmierzchu jest popularnym rozwiązaniem stosowanym w lampach ulicznych i montowanych przy furtkach. Samoczynne załączanie oświetlenia jest przydatne również w otoczeniu domu, na przykład w ogrodzie czy na podjeździe do garażu.
Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej decydują się na montaż oświetlenia zewnętrznego bezpośrednio przy głównych drzwiach budynku oraz nad bramą garażową. Sterowanie instalacją oświetleniową może odbywać się w sposób manualny poprzez ręczne włączanie światła oraz wyłączanie go. Dla zwiększenia komfortu korzystania oraz bezpieczeństwa coraz więcej użytkowników decyduje się na wyposażenie układów oświetleniowych w czujnik zmierzchu. Urządzenie to umożliwia zautomatyzowanie procesu sterowania oświetleniem. W sprzedaży dostępne są również produkty wyposażone dodatkowo w czujnik ruchu.
Czujnik zmierzchu włącza i wyłącza światło, gdy przekroczona jest wartość graniczna natężenia naturalnego oświetlenia. Jednocześnie urządzenie to jest wyposażone w sensory zabezpieczające go przed uruchomieniem lub zaprzestaniem działania w sytuacjach przejściowych i przy przypadkowych zmianach w natężeniu światła.
Zewnętrzny czujnik zmierzchu musi być przystosowany do warunków atmosferycznych. Obudowa urządzenia powinna być niepalna, odporna na zawilgocenie oraz promieniowanie słoneczne. Produkt nie powinien pogarszać swoich parametrów użytkowych przy niekorzystnych warunkach zewnętrznych. Czujniki zazwyczaj są zasilane napięciem o wartości 230 V, a ich czułość na zmiany natężenia światła powinna wynosić maksymalnie 10 luksów (jednostek natężenia oświetlenia).
Decydując się na montaż czujnika zmierzchu, do wyboru mamy dwie możliwości. Możemy zakupić gotowe elementy oświetleniowe wyposażone w to urządzenie (jest to droższa opcja) lub zainstalować je w istniejącej instalacji. W pierwszym przypadku należy mieć świadomość, że w sytuacji awarii urządzenia konieczna będzie wymiana źródła światła wraz z czujnikiem. Jeśli natomiast chcemy przerobić istniejący układ, musimy pamiętać o poprawnym połączeniu punktów oświetleniowych z czujnikiem.
Pierwszym krokiem przy montażu czujnika zmierzchu jest odłączenie źródła zasilającego obwód prądu, do którego należy układ oświetlenia zewnętrznego. W tym celu należy wyłączyć przypisany mu bezpiecznik lub odciąć cały dopływ energii w danej tablicy za pomocą bezpiecznika głównego. Jeśli lampa wyposażona jest w klosz, należy go zdjąć. Do podłączenia czujnika konieczny jest bezpośredni dostęp do punktu świetlnego oraz zacisków prądowych. Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych zazwyczaj wykonuje się z kabli trójżyłowych. W lampie będącej częścią takiego układu kabel fazowy (koloru brązowego) złączony jest z zaciskiem oznakowanym literą L, kabel niebieski opaską z symbolem N, a zielony z klamrą oznaczoną literami PE, złączoną z osłoną oprawy. Na przewodzie fazowym osadzony jest przycisk włącznika. Montując czujnik zmierzchu, należy kierować się zaleceniami zawartymi w instrukcji instalacji i obsługi. Przewody czujnika we właściwych kolorach należy połączyć z ich odpowiednikami w urządzeniu oświetleniowym z wykorzystaniem kostek elektrycznych. Kabel czujnika należy przeprowadzić do obudowy lamp przez otwór (jeśli taki nie istnieje, należy go wywiercić). Jeśli po sprawdzeniu wszystko działa poprawnie, można z powrotem zamontować klosz. Ważne, aby zadbać o schowanie kabli oraz kostek elektrycznych wewnątrz oprawy punktu oświetleniowego. Po zakończeniu tych czynności lampa z czujnikiem zmierzchu jest gotowa do użycia.
Planując podłączenie czujnika zmierzchu w istniejącej instalacji oświetleniowej, warto przemyśleć powierzenie tych prac specjaliście ‒ pozwoli to uniknąć niebezpiecznych wypadków oraz błędów montażowych.
Oprócz czujników zmierzchu coraz bardziej popularne stają się czujniki ruchu. Istnieje możliwość zamontowania ich razem w jednej oprawie punktu oświetleniowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu światło będzie zapalać się automatycznie, gdy ktoś znajdzie się w pobliżu lampy.
Obecnie w sprzedaży dostępne są różne modele urządzeń wyposażonych w czujniki zmierzchu. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest montaż żarówki LED z czujnikiem zmierzchu pod podbitką dachu. Często stosowane są urządzenia elektroniczne do automatycznego sterowania oświetleniem lub innymi odbiornikami elektrycznymi o napięciu 12 V (czujnik zmierzchu 12 V).
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Kraków
firmy budowlane Olsztyn