Używanie silikonu wcale nie należy do najłatwiejszych zadań, a co za tym idzie, dość często może dojść do zabrudzenia kafelków, szyb, rąk i ubrania. Wtedy pojawia się pytanie - czym usunąć silikon? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:
Silikon znajduje wiele zastosowań w czasie prac remontowo-budowlanych. Z reguły stosowany jest do uszczelniania przy podłączaniu urządzeń kanalizacyjno-sanitarnych, a także do zabezpieczania wkładów szybowych. Silikon sanitarny dokładnie wypełnia wszelkie szczeliny i zabezpiecza je przed zbieraniem się w nich brudu oraz rozwijaniem się szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Jednak używanie silikonu wcale nie należy do najłatwiejszych zadań, a co za tym idzie, dość często może dojść do zabrudzenia kafelków, szyb, rąk i ubrania. Wtedy pojawia się pytanie - czym usunąć silikon?
Warto także pamiętać, że zastosowany preparat uszczelniający w naturalny sposób z upływem czasu będzie tracić swoje właściwości, a jego powłoka ulegnie uszkodzeniu. Wtedy również konieczne będzie precyzyjne usunięcie silikonu i zastąpienie go nowym środkiem. Jak zatem usunąć stary silikon? Czy tak samo usuwa się świeżo położony silikon? Wszystkiego dowiesz się, czytając nasze dzisiejsze porady.
Dobrej jakości silikon może wytrzymać nawet kilka lat w niekorzystnych warunkach - np. w miejscach o wysokim zawilgoceniu, takich jak połączenie umywalki ze ścianą. Jednak długowieczność starego silikonu zależy przede wszystkim od jego prawidłowej aplikacji – a to, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwym zadaniem.
Pamiętajmy również, że nawet najlepiej nałożony silikon sanitarny będzie w naturalny sposób degradować się wraz z upływem czasu. Stary silikon stopniowo traci swoje właściwości i dużo gorzej izoluje powierzchnie, na które był nałożony. Staje się również mniej sprężysty, przez co może zacząć się samoczynnie odspajać, zapewniając wilgoci dostęp do miejsc podatnych na rozwijanie się drobnoustrojów. Jak zatem rozpoznać, że czekać nas będzie usuwanie silikonu?
Pierwszym sygnałem, że coś niepokojącego zaczyna dziać się z silikonem, jest jego odbarwienie się. Najczęściej objawia się to występowaniem żółto-brązowych przebarwień. Najłatwiej można to zaobserwować na silikonie o jasnym lub całkowicie białym kolorze. Niepokojące są także wszelkiego rodzaju pęknięcia na powierzchni oraz powstawanie szpar pomiędzy warstwą silikonu, a fugą.
Kolejną oznaką może być także pojawienie się małych plamek o czarnym lub ciemnozielonym kolorze, które mogą wskazywać na rozwój pleśni, grzybów lub innych nieciekawych wykwitów. W takiej sytuacji musimy jak najszybciej pozbyć się silikonu, ponieważ stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia.
Usuwanie silikonu można przeprowadzić na wiele różnych sposobów. Zdecydowanie najpopularniejszą metodą jest nacięcie go w poprzek przy pomocy popularnego nożyka do tapet. Jest on odpowiednio wyprofilowany i posiada cienkie, łamane ostrze, która ułatwia manewrowanie w ciasnych miejscach. Zamiast tapeciaka można posłużyć się innym ostrym narzędziem – może być to nawet zwykły nóż kuchenny.
Samo usuwanie silikonu wymaga pewnej ręki – nacięty powinien zostać tylko i wyłącznie silikon. Jest to szczególnie ważne podczas odnawiania powierzchni kabiny prysznicowej, gdzie wymagana jest ogromna precyzja – jeden niewłaściwy ruch i możemy nieodwracalnie uszkodzić emalię brodzika. Manewrując nożem, trzeba także uważać na same kafelki. Co prawda ich powierzchnia jest relatywnie wytrzymała, ale ostrze noża niesie ze sobą pewne ryzyko uszkodzenia szkliwa płytek.
Usuwanie silikonu zaczyna się od nacięcia go w kształcie litery „V”, co ułatwi jego podważenie. Następnie chwytamy go i zaczynamy powoli odrywać od powierzchni, na którą był nałożony. Ze względu na swoją zwartą strukturę zaschnięty silikon powinien bez większego problemu odklejać się w paskach i nie pozostawiać po sobie żadnych śladów.
Problem może pojawić się w przypadku, w którym silikon był w naprawdę opłakanym stanie, a podczas próby jego odrywania dosłownie rozpada nam się w rękach, uniemożliwiając usunięcie całej jego warstwy. W takiej sytuacji koniczne będzie zastosowanie środków chemicznych dostępnych w dobrych marketach budowlanych.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Rybnik
firmy budowlane Rzeszów
firmy budowlane Szczecin
Tutaj na odsiecz przybędzie nam specjalny rozpuszczalnik. Zawiera on w swoim składzie szereg substancji aktywnych, które zmiękczają stary silikon sanitarny i ułatwiają jego usuwanie. Środki chemiczne tego rodzaju najczęściej występują w postaci gęstego żelu, który aplikowany jest przy pomocy pędzelka bezpośrednio na warstwę zaschniętego silikonu. Następnie trzeba odczekać kilka minut, by substancja zaczęła działać.
Jednak zanim zastosujesz wybrany przez Ciebie preparat do usuwania silikonu, powinieneś wcześniej zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Warto także sprawdzić, czy nie zniszczy on powierzchni, na którą będzie nałożony. Niektóre preparaty mogą w trwały sposób uszkodzić emalię kabiny prysznicowej! Przykładowo, stosując rozpuszczalnik marki Tytan zaleca się przeprowadzić test odporności podłoża w mało widocznym miejscu. Jeśli po kilku minutach nie zaobserwujemy niczego niepokojącego, to znaczy, że substancja może być stosowana bez większych problemów.
Nawet najlepszy specjalista podczas nakładania silikonu może się pobrudzić. Na szczęście usuwanie świeżego silikonu jest dość prostym zadaniem. Wystarczy tylko zetrzeć z powierzchni jego nadmiar przy pomocy szmatki lub papieru toaletowego nasączonego wodą z domieszką płynu do mycia naczyń.
Musimy się jednak spieszyć, gdyż silikon dość szybko twardnieje i staje się trudny do usunięcia. Dlatego też, jeśli przegapimy moment jego zastygania, to niezbędne będzie użycie środków chemicznych, takich jak Tytan lub Soudal.
Nawet w sytuacji, gdy bardzo precyzyjnie nakładamy silikon, istnieje ryzyko, że się nim zwyczajnie pobrudzimy. Nie jest to jednak nic strasznego – ręce przemyjmy dużą ilością zimnej wody oraz płynem do naczyń. Nieco inaczej wygląda kwestia usuwania silikonu z miękkich przedmiotów, takich jak ubrania. Tutaj domowe środki chemiczne, niestety, mogą nie wystarczyć.
Producenci silikonów zalecają, by w takiej sytuacji zabrudzone ubranie włożyć w torebce foliowej do zamrażarki i pozostawić na kilka godzin do całkowitego zamrożenia. Po wyjęciu z zamrażarki można rozkruszyć silikon, wytrzepać go, a następnie wyprać ubranie. W przypadku szczególnie upartych plam można dodatkowo zastosować mydło galasowe lub aceton.