Popularność parkietów dębowych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i trwałości tego rodzaju drewna. Co warto wiedzieć o parkietach z drewna dębowego i w jaki sposób się je układa?
Dzięki wyraźnie zarysowanym słojom i sękom drewno dębowe nadaje wnętrzom rustykalny charakter. Parkiety dębowe sprawdzają się również w aranżacjach nowoczesnych lub skandynawskich.
Naturalne materiały zastosowane w domu podnoszą jego wartość i walory estetyczne. Drewniany parkiet na podłodze prezentuje się niezwykle elegancko i jest bardzo trwały. Zależnie od użytego gatunku drewna nadaje określony charakter wnętrzu. Najczęściej wybieranym materiałem na podłogę są gatunki drzew krajowych, z których wykonuje się np. parkiet dębowy, sosnowy, bukowy. Jeśli możemy przeznaczyć na parkiet w domu więcej funduszy, do wyboru są bardzo trwałe i odporne gatunki drewna egzotycznego.
Naturalne drewno na podłodze wymaga nieco większych nakładów finansowych niż panele podłogowe czy płytki ceramiczne. Całościowe koszty zależą od wielu czynników – klasy drewna, dodatkowych materiałów, takich jak kleje czy listwy, a także ceny montażu, uzależnionej od sposobu układania parkietu i lokalizacji. Ceny parkietu dębowego zaczynają się od 90 zł za metr kwadratowy, a koszt montażu takiej powierzchni to 25–80 zł. Parkiet drewniany wart jest jednak swojej ceny, gdyż odpowiednio konserwowany w odróżnieniu od innych okładzin podłogowych będzie się dobrze prezentował nawet przez kilkadziesiąt lat.
Ze względu na swoje liczne walory użytkowe i estetyczne dębowy parkiet jest jednym z najczęściej wybieranych wykończeń podłogowych. Na tle innych gatunków krajowych drewno dębu zwraca uwagę wyjątkową trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. Z dębu powstaje gruba i bardzo twarda podłoga, którą w razie zniszczeń można wycyklinować, aby parkiet dębowy odzyskał dawny blask. Dużym walorem dębowej podłogi jest jej wygląd – dąb charakteryzuje się dość jasnym zabarwieniem i pięknym naturalnym usłojeniem, co znacząco wpływa na estetykę wnętrza. Warto podkreślić, że w ofercie producentów można znaleźć różne wzory i kolory drewna dębowego na parkiet, co rzutuje na jego uniwersalność, a co za tym idzie możliwość zastosowania zarówno we wnętrzach nowoczesnych, czy skandynawskich, jak i klasycznych i rustykalnych. Ze względu na niski współczynnik skurczu drewna dębowego parkiet dębowy sprawdzi się też na ogrzewaniu podłogowym. Jego grubość nie powinna jednak przekraczać 1,5 cm – w przeciwnym razie powstałby zbyt duży opór cieplny, przez co ogrzewanie podłogowe byłoby mało efektywne.
Najbardziej znanym rodzajem parkietu jest parkiet tradycyjny, który układa się na pióro i wpust z drewnianych klepek. Klepki dębowe mają zazwyczaj grubość 1,5–2,2 cm, tworzą zatem dość grubą warstwę podłogi, którą można bez obaw wielokrotnie odnawiać. Tradycyjny parkiet można układać w dowolne wzory. Popularnym rozwiązaniem jest od dawna parkiet dębowy jodełka, a także motywy kwadratów czy cegiełek.
Na styk układa się natomiast parkiet lamelowy składający się z elementów o grubości 1–1,4 cm. W porównaniu z klasycznym parkietem dębowym jego lamelowy odpowiednik jest znacznie tańszy zarówno w zakupie materiału, jak i montażu, jednak charakteryzuje się gorszą izolacją akustyczną i łatwiej go uszkodzić.
W przypadku parkietu mozaikowego układanie elementów z drewna dębowego o grubości 0,8–1,4 cm, czyli tzw. paluszków, nie sprawia dużych problemów. Poszczególne paluszki tworzą większe płyty mozaikowe, które mocuje się do gładzi lub betonu za pomocą kleju do parkietów.
Parkiet warstwowy składa się z elementów o konstrukcji dwóch lub trzech warstw. Wierzchnią warstwą jest lite drewno dębowe, a spodnią warstwę tworzą zazwyczaj materiały drewnopochodne. Dębowy parkiet warstwowy układa się na pióro wpust i przypomina on parkiet klasyczny.
Istotną kwestią, która ma wpływ na trwałość i estetykę parkietu dębowego, będzie wybór sprawdzonych fachowców. Układanie drewnianego parkietu nie jest tak łatwe, jak montaż paneli podłogowych, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Warto również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, które powinno być dokładnie wysuszone, wygrzane i zagruntowane. Równie ważna jest temperatura i wilgotność pomieszczenia w trakcie prac montażowych. Optymalna temperatura do układania parkietu dębowego nie może być niższa niż 18℃, natomiast wilgotność powietrza powinna oscylować wokół 60%. Należy pamiętać o potrzebie aklimatyzacji drewna w danym wnętrzu przed położeniem go na podłogę. Elementy parkietu przykleja się do podłoża przy pomocy kleju do parkietów lub układa bezklejowo jak podłogę pływającą, co jest częstą praktyką w przypadku parkietu warstwowego. Podłoga drewniana po ułożeniu wymaga zabezpieczenia. Można zdecydować się na olejowanie parkietu drewnianego lub pokrycie go warstwą lakieru do drewna.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Bydgoszcz
firmy budowlane Częstochowa