Planujesz budowę garażu i zastanawiasz się, jakich formalności trzeba dopełnić, by było to możliwe? Pozwolenie na budowę garażu może być koniecznością, choć nie w każdym przypadku. W zależności od wielkości czy usytuowania obiektu, istnieje wymóg uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia budowy.
Warto pamiętać, że w obu przypadkach trzeba liczyć się z wymogiem przedstawienia konkretnych dokumentów. Jeżeli nie dopełnisz tych formalności, garaż będzie samowolą budowlaną.
W tekście znajdziesz następujące informacje:
Zastanawiasz się, jak w przepisach prawnych definiuje się garaż? Niestety, obowiązujące regulacje nie zawierają jednoznacznego określenia tego pojęcia. Można jednak przyjąć, że garaż jest to obiekt budowlany samodzielny lub część innego obiektu budowlanego, którego przeznaczeniem jest przechowywanie (postój) i obsługa pojazdów mechanicznych. Co istotne - w odróżnieniu od np. wiaty, garaż jest zamknięty czy też ograniczony ze wszystkich stron ścianami oraz posiada dach.
Zapis dotyczący formalności niezbędnych do rozpoczęcia budowy garażu znajduje się w ustawie z dnia 07 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, że garaż jest to budynek, dlatego też podlega przepisom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zgodnie z przepisami powyższych aktów prawnych, budowa garażu podlega zgłoszeniu lub pozwoleniu.
Jak można się domyślić, zgłoszenie budowy i pozwolenie na budowę znacząco się od siebie różnią. Tym, co je łączy, jest jednak oczywiście to, iż - co do zasady - bez ich uzyskania budowa garażu będzie bezprawna. Innymi słowy - zostanie określona jako samowola budowlana, za co grożą sankcje.
Aby jak najlepiej zrozumieć różnice między zgłoszeniem budowy a pozwoleniem na budowę garażu, warto przeanalizować kilka najważniejszych aspektów:
W dalszej części tekstu zajmiemy się dokładną analizą kolejnych punktów, by stało się jasne, kiedy niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę garażu, a kiedy wystarczy zgłoszenie (czyli można zbudować garaż bez pozwolenia).
Na mocy art. 29 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, zgłoszeniu podlegają garaże o powierzchni zabudowy do 35 m2. W przypadku garaży powyżej 35m2 oraz garaży z drugą kondygnacją wymagane jest już uzyskanie pozwolenia na budowę. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że wielkość garażu jest jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na to, jakich formalności należy dopełnić, by móc go postawić.
W tym miejscu warto również dodać, że zgłoszenie budowy garaży wolnostojących do 35 m2 jest możliwe jedynie wówczas, gdy ich liczba (razem z oranżeriami i altanami) nie jest większa niż 2 na każdych 500 m2 działki.
Przystępując do budowy garażu bez pozwolenia, pamiętaj również, że na mocy przepisów prawa budowlanego garaż musi mieć nachyloną posadzkę, instalację elektryczną, odpowiednią wysokość itp.
Garaże blaszane należą do najczęściej stawianych, szczególnie w pobliżu budynków wielorodzinnych. Czy i taki rodzaj obiektu można wybudować bez pozwolenia? Prawidłowa odpowiedź w tym przypadku to: “Tak, ale nie w każdym przypadku”.
Wszystkie dotychczas napisane treści dotyczą zarówno garaży betonowych, blaszanych, jak i ustawianych na tzw. bloczkach. Materiał wykonania garażu nie ma tu znaczenia - liczą się aspekty, które wymieniliśmy powyżej.
Bywa tak, że nawet garaż o powierzchni do 35 m2 wymaga pozwolenia na budowę. Może się to wiązać z jego lokalizacją względem granicy działki.
Przepisy przeciwpożarowe wymagają na przykład, że, co do zasady, garaż musi być usytuowany minimum 3 m od granicy działki. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy od strony granicy działki występują brama lub okna. W takim przypadku należy zachować minimum 4 m odległości.
Zastanawiasz się, czy można zrobić cokolwiek, by móc zbudować garaż w mniejszej odległości…? Oczywiście, jest taka opcja, jednak wiąże się to z wystąpieniem o pozwolenie na budowę (nawet jeżeli garaż nie przekracza 35 m2).
Przed podjęciem jakichkolwiek kroków związanych z budową garażu, warto przeanalizować zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mogą się tam znajdować zapisy, które diametralnie zmienią Twoje plany, jak np. określona wysokość garażu, dopuszczalne rodzaje pokrycia dachu czy minimalna odległość od działek sąsiadów.
Jest to o tyle istotne, że wymagania MPZP muszą być spełnione niezależnie od rodzaju formalności, jakie są do załatwienia (czy będzie to zgłoszenie, czy pozwolenie na budowę).
Zanim przystąpimy do opisu procedury związanej ze zgłoszeniem budowy garażu, zacznijmy od kilku podstawowych stwierdzeń:
W jaki sposób dokonać zgłoszenia budowy garażu? Zacznij od skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów, by móc budować garaż bez pozwolenia. Nie ich jest wiele, więc nie powinno Ci to zająć dużo czasu.
Do zgłoszenia budowy niezbędne są:
Powyższe dokumenty składa się w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Bardzo istotne jest to, że nie musisz w tym przypadku czekać na zgodę urzędu, by rozpocząć budowę. Jeżeli do dnia, gdy rozpoczniesz prace budowlane, nie otrzymasz decyzji odmownej, oznacza to, że wniosek o zgłoszenie został rozpatrzony pozytywnie i możesz zacząć budować garaż bez pozwolenia.
Jest to związane z faktem, że inspektorat nadzoru budowlanego ma 21 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu.
Następnie możesz już przejść do prac budowlanych, w tym - w zależności od rodzaju garażu - m.in. wykonania robót ziemnych, ław, ścian fundamentowych, ścian zewnętrznych czy więźby dachowej.
Jak już wiesz, pozwolenie na budowę garażu jest potrzebne tylko w konkretnych przypadkach. Zanim zaczniesz spełniać wszystkie formalności, upewnij się, czy aby na pewno musisz to zrobić.
Pozwolenie na budowę jest wymagane, gdy:
Jeżeli w przypadku Twojej inwestycji wymagane jest właśnie pozwolenie na budowę, zacznij od kompletowania odpowiednich dokumentów.
W przypadku konieczności uzyskania pozwolenia na budowę garażu, potrzebujesz, poza wypełnionym wnioskiem, także m.in.:
Już na pierwszy rzut oka widać, że ilość dokumentów, które należy złożyć, jest zdecydowanie większa niż w przypadku zgłoszenia budowy.
Co więcej, chcąc uzyskać pozwolenie na budowę garażu, nie da się wszystkiego zrobić samodzielnie. Przygotowanie projektu to chociażby zadanie dla projektanta, który posiada odpowiednie uprawnienia budowlane.
Dodatkowo, każdy projekt budowlany musi być przygotowany w oparciu o szereg wytycznych i składać się z 3 części:
Szukasz alternatywy dla garażu wolnostojącego lub dobudowanego do domu? Zastanów się nad postawieniem konstrukcji, jaką jest wiata garażowa. Mimo że przepisy prawa budowlanego nie zawierają dokładnej definicji wiaty, przyjmuje się, że to otwarta konstrukcja z zadaszeniem, opartym na słupach lub ażurowych ścianach. Nie może być obudowana z każdej lub większości stron. Jej przeznaczeniem jest ochrona materiałów lub miejsce postojowe dla aut.
Ogromną zaletą dla osób, które interesuje budowa wiaty, jest to, że, co do zasady, do jej budowy nie jest wymagane ani zgłoszenie tego faktu, ani uzyskanie pozwolenia. Istnieje jednak warunek związany z powierzchnią wiaty (nie może przekroczyć 50 m2), a także zabudową terenu - wiata musi się znajdować na działce przeznaczonej na cele mieszkalne (można tam zbudować budynek mieszkalny). Dodatkowo: łączna liczba wiat nie może być większa od dwóch na każde 1000 m2 działki.
Jak widać, można zbudować garaż bez pozwolenia. Należy spełnić szereg wymogów zawartych w przepisach prawa. W takim przypadku wystarczy zgłoszenie budowy, które jest zdecydowanie mniej skomplikowane.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Białystok
firmy budowlane Bydgoszcz
firmy budowlane Częstochowa