Na początku należy zaznaczyć, że aby dobrać odpowiedni rodzaj pokrycia dachowego, należy je zawsze dopasować do konkretnego rodzaju budynku. Jeśli chodzi o same kolory blachodachówki, modna jest w tym momencie w szczególności: blachodachówka grafitowa, blachodachówka czarna oraz blachodachówka brązowa.
Blachodachówka może się kojarzyć głównie z blachodachówką falistą, która wyróżnia się obecnością modułów. Istnieją jednak także i inne rodzaje tłoczenia, dlatego też można wyodrębnić różne typy pokrycia dachowego.
1) Blachodachówka – z wyglądu przypomina dachówkę ceramiczną, idealnie pasuje do budownictwa tradycyjnego. Na rynku istnieją w tym momencie nawet blachodachówki, które przypominają drewniany gont. W zależności od producenta mogą się one różnić wysokością oraz długością fali (zwykle mają 35-40 cm długości i 30-45 cm wysokości).
2) Blachodachówka płaska – często spotykana jest w nowoczesnym budownictwie, długość jej modułu wynosi zazwyczaj 30-35 cm, a wysokość profilu – 3 mm. Zdarza się jednak, że wysokość przetłoczenia może wynieść 3 cm.
3) Blachodachówka na rąbek – dawniej modna w południowej i wschodniej Polsce, obecnie znajduje zastosowanie głównie w nowoczesnym budownictwie, ale widoczna jest także w zabytkach.
4) Blachodachówka karpiówka – najdroższy typ blachodachówki. Można w tym momencie dostać także blachodachówkę, która jedynie przypomina karpiówkę – posiada ona rowek kapilarny, dzięki czemu przy montażu nie powstają szczeliny, jest również ona stosunkowo lekka.
5) Blacha trapezowa (zwana potocznie „blachodachówką trapezową”) – łatwo jest ją położyć, dzięki czemu mogą pokryć nią dach również i mniej doświadczeni dekarze i co za tym idzie – niższe są koszty całej operacji. Uważana jest za najtańsze pokrycie dachowe. Często można ją zauważyć na halach, magazynach, garażach, itd.
6) Blachodachówka z posypką – pokryta jest posypką mineralną, wyróżnia się tym, że jest cięższa i bardziej wytrzymała na wpływ różnych czynników zewnętrznych, ale jednocześnie sporo droższa od zwykłej blachodachówki. Bardzo dobrze się prezentuje.
1) Blachodachówka modułowa (inaczej: blachodachówka panelowa) – dostępna jest w sklepach w określonych modułach (zwykle w jednym lub dwóch), można zaopatrzyć się w dowolną ilość, przy czym nadmiar zazwyczaj można zwrócić z powrotem do producenta. Po pokryciu dachu tym materiałem, zwykle występuje jednak sporo łączeń, co jest odradzane przez dekarzy.
2) Blachodachówka przycinana na wymiar – przy jej kupnie otrzymuje się zwykle wycenę za m2, a następnie całość się przycina do określonych wymiarów. Dlatego też trzeba wcześniej wykonać bardzo precyzyjne pomiary – w innym przypadku mogą pojawić się trudności podczas montażu. Co więcej, w przypadku pomyłki o 5 cm, trzeba będzie zamówić 0,5 m kolejnej blachy. Plusem takiej blachodachówki jest mniejsza ilość łączeń, dzięki czemu budynek jest lepiej zabezpieczony przed przeciekaniem.
Układanie blachodachówki może być na początku skomplikowane, dlatego też dobrze jest pamiętać o kilku zasadach.
Obróbka pasa rynnowego
1) Przed rozpoczęciem układania blachodachówki, należy zadbać o montaż łat. Należy więc obok siebie nabić kontrłaty, zwracając uwagę na odległości od pasa rynnowego.
2) Należy przygotować deskę, na której będzie znajdował się pas nadrynnowy, jak również listwa startowa dla blachodachówki. Jednocześnie należy zachować dystans od krawędzi obróbki, która została zamontowana wcześniej.
3) Przy konstrukcji okapu dachowego należy zadbać o precyzję, ze względu na późniejszy montaż kolejnego pasa rynnowego i listwy startowej.
4) Należy przybić kolejną warstwę łat, zwracając jednocześnie uwagę na to, aby podparcie arkuszy znajdowało się pośrodku łaty.
5) Montując blachodachówkę, trzeba zwrócić uwagę na to, aby zachować szczeliny wentylacyjne, które zapewnią właściwy obieg powietrza.
6) Należy na jakiś czas zamontować kolejny pas nadrynnowy. Następnie można skupić się na obróbce bocznej, czyli części wiatrownicy. Dzięki podwójnej obróbce pasa nadrynnowego możliwe jest proste usunięcie skroplin spod pokrycia.
Obróbka boczna
1) Obróbkę boczną należy rozpocząć od montażu rynny brzegowej, która odpowiada za odprowadzanie deszczówki z połaci. Należy ją później przykryć blachodachówką.
2) Na drugim pasie nadrynnowym będzie montowana obróbka, dlatego też górna krawędź musi mieć odpowiednią szerokość.
3) Po obróbce bocznej, będącą dolną częścią wartownicy, trzeba dobrać prawidłowy kąt, związany z pochyleniem połaci dachowej. Następnie należy zamontować obróbkę do deski bocznej.
4) Należy teraz zamontować wiatrownicę górną, biorąc pod uwagę wymiary desek szczytowych oraz kąt nachylenia połaci.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Radom
firmy budowlane Rybnik
firmy budowlane Rzeszów