Altana ogrodowa nowoczesna to prosta, stylowo wykończona konstrukcja, dzięki której w praktyczny sposób urządza się otoczenie domu. Budowa altany ogrodowej w prostej formie (słupki plus daszek) nie jest trudna, można wybrać też gotowe modele. Osoby, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu cenią altany za niezwykły klimat.
Altana ogrodowa jako niewielka zabudowa z różnych materiałów świetnie spełnia swoją rolę. Może być dekoracją ogrodu, zazwyczaj jest też miejscem do spędzania czasu dla dorosłych i dzieci. Zadaszone altany ogrodowe drewniane chronią domowników przed nadmiarem słońca a meble przed przebarwieniami wynikającymi z promieniowania UV. Można umieścić w niej stół z krzesłami i używać jako dodatkowej jadalni w porze letniej. Altana ogrodowa nowoczesna ma obowiązkowo grill, by móc przyrządzać posiłki w gronie rodziny i znajomych, korzystając z ciepłej aury. Udekorowana kwiatami (mogą nawet odstraszać owady np. komary) będzie romantyczną scenerią do codziennego relaksu i spędzania czasu z najbliższymi.
Budowa altany ogrodowej różni się w zależności od użytych materiałów. Kształtów i możliwości wykończeń jest mnóstwo (niektóre przypominają mini domki), więc z łatwością dopasujemy ich wygląd do całej stylizacji domu i ogrodu. Jeśli altana jest zadaszona i ma ściany, poza sezonem może spełniać rolę pomieszczenia gospodarczego na narzędzia ogrodowe czy inne akcesoria.
Altana w ogrodzie jest wykonywana na różne sposoby – może być prosta i otwarta lub bardziej zabudowana, czyli zamknięta. Najczęściej wybieramy konstrukcje z drewna. Jest to materiał łatwo dostępny, prosty w obróbce i montażu. Najbardziej efektowne są altany ogrodowe z bali, które sprawiają, że całość ma nieco góralski charakter, a sam obiekt jest niezwykle solidny. W roli zadaszonego miejsca do wypoczynku dobrze sprawdzają się też altany ogrodowe metalowe. Z tego materiału konstrukcje mogą być proste - tworzyć szkielet zaś wypełnione materiałem na daszku w formie baldachimu albo mieć bardziej dekoracyjny charakter z finezyjnie giętą linią metalu. Niekiedy altana swoim wyglądem przypomina pergolę, będąc tłem dla ozdobnie pnących się roślin.
Konstrukcja altany ogrodowej tak naprawdę zależy od naszej wyobraźni. W większości są one miejscem na meble wypoczynkowe – narożniki, fotele, krzesła, huśtawki czy leżaki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ją z innymi sprzętami, których używamy na zewnątrz. Przykładem takiego projektu jest altana ogrodowa z grillem – zwykle pod zadaszeniem ma specjalnie wydzieloną przestrzeń na murowane palenisko. Nowoczesne altany ogrodowe drewniane mogą być nawet połączone z kuchnią polową, choć wymaga to nie tylko większego wkładu pieniężnego, ale też odpowiedniej ilości terenu. Gdy altana ma formę zamkniętą, może pełnić funkcję całorocznego schowka, a gdy w ścianach są zamontowane okna i jest odpowiednio urządzona będzie spełniać rolę domku letniskowego.
Jeśli chodzi o to, jak zbudować altanę ogrodową, wszystko zależy od naszych własnych upodobań. Można zdecydować się na zakup gotowych elementów, które samodzielnie składamy na miejscu w całość. Innym rozwiązaniem jest budowa na podstawie przygotowanego wcześniej projektu (wymagać tego może np. altana ogrodowa z bali). Wedle przepisów, obecnie nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę altany o powierzchni maksymalnie 35 m², wystarczy taki zamiar zgłosić do odpowiedniego urzędu.
Drewniana altana ogrodowa będzie nieco łatwiejsza w montażu i demontażu. Do jej zbudowania niezbędne jest podłoże najlepiej z betonu (w przypadku ciężkich konstrukcji) lub drewnianego podestu. Szkielet tworzą słupy drewniane osadzone na kotwach. Następnie mocuje się ścianki i umacnia obiekt stosując zastrzały. Zadaszenie altany ogrodowej może mieć bardziej płaską formę lub postać dwuspadową do montażu której niezbędny jest szkielet z krokwi na murłatach. Drewniana altana musi być systematycznie impregnowana.
Altany ogrodowe murowane są nieco bardziej kosztowne od drewnianych i po ich wybudowaniu nie ma możliwości zmiany miejsca. Wykonuje się je z cegieł, pustaków, bloczków lub naturalnego kamienia. Muszą posiadać fundament, a każdy element łączony jest za pomocą zaprawy murarskiej lub klejowej, która w sposób naturalny tworzy fugi. Taka konstrukcja jest trwała i nie wymaga impregnacji.
Gotowe altany ogrodowe są prostszym i szybkim rozwiązaniem. W zależności od materiału, wielkości i kształtu ich ceny bardzo się różnią. Najtańsze są modele metalowe (najprostsze można kupić do 1 tysiąca zł), nieco droższe, bo za około 1-4 tysiące zł drewniane, a koszt bardziej skomplikowanych konstrukcji lub obiektów wykonanych z bali może wynosić nawet 5-20 tysięcy złotych.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Białystok
firmy budowlane Bydgoszcz
firmy budowlane Częstochowa