Przepisy pozwalają na budowę niewielkich obiektów ogrodowych bez pozwolenia na budowę. Niektóre z nich możesz postawić po dopełnieniu formalności związanych ze zgłoszeniem, inne bez przeprowadzania żadnych procedur w urzędzie.
Zanim wymienimy budowle ogrodowe, które możesz postawić bez pozwolenia, musimy zwrócić uwagę na trzy kwestie:
- Budowa niektórych z tych obiektów wymaga przeprowadzenia formalności związanych ze zgłoszeniem. Zgłoszenie to procedura uproszczona w stosunku do pozwolenia na budowę, która pozwala Ci na samodzielne przygotowanie dokumentów. Więcej na ten temat przeczytasz w innym naszym artykule: „Budowa na zgłoszenie – 5 pytań o formalności, które zadaje sobie każdy inwestor”.
- Nawet jeśli nie przeprowadzasz formalności związanych z pozwoleniem i zgłoszeniem, musisz mieć na uwadze inne przepisy – obiekt, który stawiasz, musi spełnić wymagania tych przepisów. Chodzi tu na przykład o wymogi stawiane przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czy przepisy dotyczące odległości różnych obiektów od granicy działki, lasu czy drogi.
- Każdy z obiektów, który wymieniamy niżej, możesz postawić na podstawie wskazanych formalności, tylko wtedy, gdy pełni określoną funkcję – czym innym jest bowiem na przykład wiata, a czym innym altana.
Sprawdźmy zatem, jakie obiekty możesz postawić w ogrodzie bez pozwolenia.
Obiekt małej architektury
Pod pojęciem obiektów małej architektury kryją się niewielkie obiekty:
- architektury ogrodowej, na przykład: posągi, wodotryski, pergole służące do rozmieszczenia zieleni, figurki ogrodowe,
- użytkowe przeznaczone do rekreacji i utrzymania porządku, na przykład: huśtawki, piaskownice, drabinki, śmietniki, murowane grille ogrodowe.
Takie obiekty możesz w swoim ogrodzie postawić bez pozwolenia i bez zgłoszenia. Ich budowa wymaga zgłoszenia, tylko wtedy, gdy mają stanąć w miejscu publicznym.
Co ważne, obiektami małej architektury nie są altany. Sprawdźmy zatem, czy one wymagają jakichś formalności.
Altana
Altany to niewielkie budowle ogrodowe, mające zazwyczaj ażurowe ściany, które stawiamy w ogrodzie, by w nich odpocząć i ochronić się przed słońcem czy deszczem. Taką altanę w ogrodzie możesz postawić bez pozwolenia i bez zgłoszenia, jeśli:
- będzie konstrukcją wolnostojącą,
- jej powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35 m2,
- liczba takich altan nie przekroczy dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
Żeby nie trzeba było dopełniać żadnych formalności w urzędzie, wszystkie wyżej wymienione warunki muszą zostać spełnione. Jeśli na przykład masz działkę o powierzchni mniejszej niż 500 m2, możesz bez formalności postawić tylko jedną altanę, kolejna będzie wymagać pozwolenia na budowę.
Basen lub oczko wodne
Bez pozwolenia i bez zgłoszenia możesz w ogrodzie wykonać również przydomowy basen lub oczko wodne. Żeby nie musieć dopełniać tych formalności, powinieneś spełnić jedynie dwa warunki:
- taki obiekt musi być przydomowy, a więc jeśli wykonujesz go w ogrodzie, to spełniasz ten wymóg,
- jego powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 50 m2.
Domek na narzędzia
Domki na narzędzia to potoczne określenie budynków gospodarczych. Budynki te mogą być przeznaczone do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych, przechowywania narzędzi, materiałów, sprzętu, płodów rolnych.
Taki budynek możesz postawić na zgłoszenie lub bez pozwolenia i bez zgłoszenia, jeśli ma stanąć na terenie zabudowy zagrodowej. Aby jednak móc to zrobić, muszą zostać spełnione dodatkowe warunki. Przyjrzyjmy się im.
- Na zgłoszenie możesz wybudować budynek parterowy i wolnostotojący o powierzchni zabudowy do 35 m2, o ile łączna liczba takich obiektów na działce nie przekroczy dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Do liczby tych obiektów trzeba również wliczyć budowane na zgłoszenie garaże, wiaty, przydomowe ganki i oranżerie. Jeśli na przykład masz działkę o powierzchni zabudowy 900 m2, możesz na niej postawić 3 takie obiekty na zgłoszenie. Kolejny będzie już wymagał pozwolenia na budowę.
- Budynek gospodarczy możesz postawić również bez pozwolenia i bez zgłoszenia, ale tylko jeśli będzie związany z produkcją rolną i uzupełni zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej. Taki budynek musi być parterowy, rozpiętość jego konstrukcji nie może przekroczyć 4,8 m, a powierzchnia zabudowy – 35 m2. Jeśli nie jesteś rolnikiem, nie możesz skorzystać z tego przepisu i przed budową budynku gospodarczego musisz dokonać zgłoszenia.
Oranżeria (ogród zimowy)
Oranżeria to budynek o dużych oknach lub w całości przeszklony, w którym hoduje się rośliny ozdobne. Możesz ją postawić w ogrodzie po dopełnieniu formalności związanych ze zgłoszeniem, jeśli:
- będzie miała charakter przydomowy – stawiając ją w ogrodzie przy swoim domu, spełniasz ten warunek,
- jej powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35 m2,
- łączna liczba podobnych obiektów na działce nie przekroczy dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki – do tych obiektów trzeba wliczyć również obiekty, które wymieniliśmy w poprzednim punkcie, czyli budowane na zgłoszenie budynki gospodarcze, garaże, wiaty i przydomowe ganki.
Jeśli którykolwiek z wyżej wymienionych warunków nie zostanie spełniony, przed budową oranżerii będziesz musiał uzyskać pozwolenie na budowę.
Wiaty to konstrukcje w postaci dachu wspartego na słupach. Postawione w ogrodzie mogą pełnić różne funkcje. Możesz na przykład składować pod taką wiatą drewno, możesz też ustawić pod nią meble ogrodowe i będzie chronić Cię przed słońcem w trakcie wypoczynku. Taką wiatę możesz wybudować bez pozwolenia i bez zgłoszenia, jeśli:
- stawiasz ją na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny albo która jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe – jeśli więc wiata ma stanąć w Twoim ogrodzie, ten warunek zazwyczaj będzie spełniony,
- powierzchnia zabudowy wiaty nie przekroczy 50 m2 – możesz więc postawić całkiem sporą wiatę.
Stan prawny aktualny na dzień 22 stycznia 2020 r.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r. poz. 1186; zmieniony przez: Dz. U. z 2018 r. poz. 2245 oraz z 2019 r. poz. 1309, poz. 1524, poz. 1696, poz. 1712, poz. 1815, poz. 2166 i poz. 2170)
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
-
firmy budowlane Rybnik
-
firmy budowlane Rzeszów
-
firmy budowlane Szczecin